Wojna na Ukrainie. Papież Franciszek: wojna jest porażką polityki i ludzkości

Polska
Wojna na Ukrainie. Papież Franciszek: wojna jest porażką polityki i ludzkości
PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki

Papież Franciszek wezwał do modlitwy w intencji zakończenia wojny trwającej na Ukrainie. Na profilu papieża na Twitterze Watykan zamieścił jego słowa o tym, że "wojna jest porażką polityki i ludzkości" oraz "haniebną kapitulacją".

Na profilu Pontifex, redagowanym w dziewięciu językach, w tym po polsku, opublikowano następujące słowa Franciszka z jego encykliki "Fratelli tutti": "Każda wojna pozostawia świat w gorszej sytuacji niż go zastała".

 

"Wojna jest porażką polityki i ludzkości, haniebną kapitulacją, porażką w obliczu sił zła" - napisał papież.

 

Tweet oznakowano hasłem: "Módlmy się wspólnie #Ukraina". 

 

Biskupi apelują o pomoc dla Ukraińców

"Wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz wspólnotą międzynarodową wzywamy do opamiętania i zaprzestania działań wojskowych, które pochłaniają wiele ofiar, w tym także osoby cywilne" – czytamy w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, wydanym po nadzwyczajnym zebraniu, które odbyło się w piątek.

 

Jednocześnie biskupi zapewnili wszystkich ludzi dobrej woli na Ukrainie "o duchowym wsparciu ich prawa do samostanowienia i decydowania o własnym losie we własnym kraju".

 

Mając świadomość, że eskalacja konfliktu na Ukrainie może doprowadzić w krótkim czasie do wielkiej fali uchodźców, biskupi poprosili wszystkich o "chrześcijańskie podejście do przybywających do naszego kraju uciekinierów".

 

Biskupi zaapelowali o "otwarcie dla sióstr i braci z Ukrainy domów, hosteli, domów diecezjalnych, parafialnych, rekolekcyjnych i wszelkich miejsc, gdzie może być świadczona pomoc ludziom potrzebującym".

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Papież udał się z wizytą do ambasady Rosji

 

Z komunikatu wynika, że przez struktury Caritasu Polska, jego oddziałów diecezjalnych i parafialnych, Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski oraz innych instytucji kościelnych świadczona będzie pomoc doraźna i długofalowa. Pierwsze wsparcie finansowe na bieżące działania kryzysowe już zostało udzielone – zapewniono.

 

Apel o modlitwę

Jednocześnie biskupi poprosili wszystkich wierzących w Polsce o nieustanną modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie.

 

"Rada Stała KEP prosi wszystkich wierzących w Polsce o nieustanną modlitwę w intencji pokoju w Ukrainie. Zachęca wszystkich biskupów diecezjalnych do wydania stosownych decyzji, by w czasie każdej mszy św. wznoszono prośby w tej intencji, a także odmawiano suplikacje" – czytamy w komunikacie. Polecono w nim także podejmowanie postu w intencji ocalenia życia i zdrowia "naszych sióstr i braci w Ukrainie".

 

"Rada Stała prosi również o zorganizowanie zbiórek do puszek po każdej mszy św. w najbliższą niedzielę i Środę Popielcową na pomoc dotkniętym obecnym kryzysem w Ukrainie" – napisano

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie