Wojna Rosja-Ukraina. Posłowie: na Ukrainie trwa prawdziwa wojna, świat nie jest już taki sam

Polska
Wojna Rosja-Ukraina. Posłowie: na Ukrainie trwa prawdziwa wojna, świat nie jest już taki sam
PAP/Marcin Obara
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska

Na Ukrainie trwa prawdziwa wojna, najbliżej Polski od 1945 r., oczekujemy debaty w parlamencie i zwołanie RBN - mówił w czwartek w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Jestem przekonana, że wyrażam opinię wszystkich tu zgromadzonych, mówiąc stanowcze "nie" agresywnym zapędom Putina - powiedziała prowadząca obrady wicemarszałek Małgorzata Gosiewska (PiS).

Na początku obrad dramatyczne i emocjonalne oświadczenie w związku z agresją Rosji na Ukrainę wygłosiła prowadząca obrady wicemarszałek Małgorzata Gosiewska (PiS).

 

Gosiewska wznowiła obrady ubrana w koszulkę z wizerunkiem Władimira Putina na tle skrzyżowanych piszczeli i z napisem: "Achtung Russia", w którym dwie litery "s" zostały stylizowane na znak SS.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Ursula Von der Leyen: pociągniemy prezydenta Putina do odpowiedzialności

 

- Proszę państwa, jesteśmy w bardzo trudnym momencie - powiedziała. Nawiązała do napisu na swojej koszulce. - Powinno być Achtung Putin, ponieważ to on chce skłócić naród rosyjski z demokratycznym światem, którego częścią jest Ukraina. Jestem przekonana, że wyrażam opinię wszystkich tu zgromadzonych, mówiąc stanowcze "nie" agresywnym zapędom Putina. Putina mordercy, Putina terrorysty, Putina zbrodniarza. Niech żyje Ukraina! Jesteśmy z tobą, solidaryzujemy się. Ukraina! Precz z Putinem! - oświadczyła Gosiewska.

 

W czasie jej wystąpienia zgromadzeni na sali posłowie stali.

Władysław Kosiniak-Kamysz: sytuacja jest dramatyczna

Podczas czwartkowych obrad Sejmu lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że "sytuacja jest dramatyczna, spadają bomby na sąsiednią Ukrainę". - Zagrożone są życie i zdrowie, wojna trwa w powietrzu, na morzu i na lądzie, to jest prawdziwa wojna najbliżej Polski od 1945 roku, państwo posiadające broń nuklearną zaatakowało Ukrainę, Białoruś zaatakowała Ukrainę - mówił lider PSL.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Orędzie Wołodymyra Zełenskiego: wmówili wam, że Ukraina stanowi zagrożenie

 

Zwrócił się do wszystkich sił politycznych w Polsce o powściągnięcie emocji, o solidarność i odpowiedzialność. - Oczekujemy debaty w parlamencie, oczekujemy Rady Bezpieczeństwa Narodowego, oczekujemy wspólnego wystąpienia prezydenta RP i wszystkich liderów sił politycznych. Proszę moich rodaków, proszę wszystkich mieszkańców Polski o współdziałanie i solidarność w tym trudnym momencie - mówił Kosiniak-Kamysz.

 

Dodał, że nie ma miejsca na "błazenadę polityczną, na politykierstwo". - Polska musi zdać egzamin w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa i pokoju na świecie - podkreślił.

Paweł Zalewski: brutalny, bandycki atak na Ukrainę zmienia świat

Paweł Zalewski (Polska 2050) powiedział, że "brutalny, bandycki atak Federacji Rosyjskiej i Białorusi na Ukrainę zmienia świat, nic nie będzie już takie jak było". - To nie jest wojna interesów, to jest wojna wartości - stwierdził. Jak mówił, to wojna m.in. demokracji przeciwko dyktaturze. - Dzisiaj powinniśmy odpowiedzieć bardzo odpowiedzialnie sankcjami, solidarnością i spójnością narodową - oświadczył.

 

Zalewski dodał, że premier w czwartek powinien przemówić w Sejmie.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Zełenski: Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją

 

Przemysław Koperski (Lewica) mówił, że "dzisiaj jest czarny dzień w nowożytnej historii Europy". Podziękował wszystkim polskim samorządom, które zadeklarowały wsparcia dla uchodźców z Ukrainy oraz wszystkim Polakom, którzy udzielają pomocy naszym przyjaciołom z Ukrainy. Apelował, by nie zapominać o Polakach mieszkających u naszych wschodnich sąsiadów.

 

Cezary Grabarczyk (KO) powiedział, że trwa regularna wojna na Ukrainie i "od tego momentu świat nie jest już taki sam". Dodał, że Sejm powinien wejść w tryb nadzwyczajnej pracy, w tym celu - dodał - powinna zostać zarządzona przerwa, by zebrał się Konwent Seniorów. 

an/bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie