Wojna Rosja-Ukraina. Litwa i Mołdawia wprowadzają stan wyjątkowy

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Litwa i Mołdawia wprowadzają stan wyjątkowy
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
- Po dokonaniu oceny zaistniałych okoliczności, powinniśmy podjąć kroki prawne w celu wzmocnienia swego bezpieczeństwa zewnętrznego – powiedział prezydent Nauseda

W związku z najazdem Rosji na Ukrainę prezydent Litwy Gitanas Nauseda w czwartek wydał dekret o wprowadzeniu w kraju stanu wyjątkowego. Na nadzwyczajnej sesji dekret ma zatwierdzić Sejm. Z kolei prezydent Mołdawii Maia Sandu oświadczyła, że jej kraj jest gotowy przyjąć dziesiątki tysięcy uchodźców z Ukrainy.

Prezydent poinformował też, że Litwa rozpoczyna konsultacje w sprawie uruchomienia 4. Artykułu NATO, który przewiduje, że strony Sojuszu będą konsultować się ze sobą, jeśli uznają, że zagrożona byłaby integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo któregokolwiek z członków.

Mołdawia wprowadzi stan wyjątkowy

Mołdawska prezydent Maia Sandu w reakcji na rozpoczęty w czwartek atak zbrojny Rosji na Ukrainę oświadczyła, że w kraju wprowadzony zostanie stan wyjątkowy oraz że Mołdawia jest gotowa przyjąć dziesiątki tysięcy osób uchodzących z Ukrainy.

 

"Pomożemy osobom, które potrzebują naszego wsparcia" - powiedziała po spotkaniu Najwyższej Rady Bezpieczeństwa. Sandu wezwała również obywateli mołdawskich przebywających na terytorium Ukrainy, by wrócili do kraju.

 

ZOBACZ: Kijów. Kolejki przed stacjami benzynowymi. Ukraińcy uciekają z kraju

 

Według krajowych portali na granicy z Ukrainą ustawiły się dziesiątki samochodów usiłujące wjechać do Mołdawii.

 

W nocy ze środy na czwartek prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o rozpoczęciu "specjalnej operacji militarnej" w Donbasie.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie