Rosja-Ukraina. MSZ: ewakuowany polski konsulat w Odessie, Polacy powinni opuścić Ukrainę

Świat
Rosja-Ukraina. MSZ: ewakuowany polski konsulat w Odessie, Polacy powinni opuścić Ukrainę
Facebook.com/Konsulat Generalny RP w Odessie

Polski konsulat w Odessie jest ewakuowany - przekazał w czwartek rano rzecznik MSZ Łukasza Jasina. "Pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi placówkami dyplomatycznymi - podkreślił. W związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie MSZ odradza wszelkie podróże na Ukrainę, obywatele polscy, którzy przebywają na Ukrainie powinni natychmiast opuścić jej terytorium" - przekazało MSZ.

Wcześniej przekazał, że MSZ pozostaje w kontakcie z polskimi placówkami dyplomatycznymi na Ukrainie.

 

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w czwartek, że sił zbrojne tego kraju atakują infrastrukturę wojskową Ukrainy, jej obiekty lotnictwa, obrony przeciwlotniczej i lotniska wojskowe. Armia używa - według ministerstwa - broni o wysokiej precyzji. 

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. CNN: wojska białoruskie również weszły na Ukrainę

 

Rozpoczęła się inwazja, doszło do ataków rakietowych na budynki wojskowe i lotniska w Kijowie oraz Charkowie - przekazał w czwartek doradca ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Anton Geraszenko. Siły zbrojne Rosji zaatakowały granicę ukraińską w kilku miejscach. Rosyjskie wojska ma wspierać Białoruś. Śledź naszą relację na żywo.

MSZ apeluje do Polaków

W związku z rosyjską agresją polskie MSZ wydało komunikat, w którym rekomenduje polskim obywatelom przebywającym w tej chwili na Ukrainie bezwzględnie zarejestrowanie się w systemie Odyseusz i na bieżąco śledzenie informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych.

 

Resort dyplomacji podkreśla, że sytuacja bezpieczeństwa jest dynamiczna, dlatego przed wyjazdem polscy obywatele powinni pamiętać, żeby:

 

- przygotować i trzymać przy sobie dokumenty swoje i rodziny (dowód osobisty, paszport, jeśli posiadasz – certyfikat szczepienia/ozdrowienia); przygotować gotówkę;

 

- zabezpieczyć prowiant (woda, jedzenie) na drogę, biorąc pod uwagę możliwe opóźnienia;

 

- naładować telefon i power banki,

 

- zapisać w telefonie oraz dodatkowo na kartce najważniejsze kontakty (w tym telefony alarmowe i numer do konsulatów na Ukrainie),

 

- ściągnąć na telefon komórkowy mapę Ukrainy, by móc korzystać z niej w trybie off-line

 

- w przypadku podróżowania własnym autem – zatankować je do pełna i uzupełniać zapasy paliwa na trasie w miarę możliwości.

an/bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie