Czy Rosja zaatakuje Ukrainę? [ZAPIS RELACJI Z 23 LUTEGO]

Świat
Czy Rosja zaatakuje Ukrainę? [ZAPIS RELACJI Z 23 LUTEGO]
PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL
Rosyjskie pojazdy pancerne na stacji kolejowej w obwodzie rostowskim

Ukraina wprowadza stan wyjątkowy. Unia Europejska i USA nakładają sankcje na Rosję. Zobacz naszą relację minuta po minucie ze środy, 23 lutego.

msl/pgo / polsatnews.pl / PAP / Polsat News / Reuters
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy relację. Dziękujemy. 

Rosja kontynuuje rozbudowę potencjału wojskowego przeciwko Ukrainie, rośnie ryzyko nowej inwazji. Sabotaż, dywersja, operacje „pod obcą flagą”, ataki „zielonych ludzików” mogą mieć miejsce w każdej chwili. Takie akcje Rosja będzie wykorzystywać jako pretekst do dalszej agresji - napisał Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.
 
 
 

Premier Mateusz Morawiecki i premier Słowenii Janez Janša skierowali list do członków Rady Europejskiej, dotyczący przystąpienia Ukrainy do UE.

"Mamy wiedzę i doświadczenie, aby wdrażać strategiczne rozwiązania. Potrzebujemy ambitnego planu przystąpienia Ukrainy do UE do 2030 r." - napisano.

Konferencja prasowa rzeczniczki Białego Domu Jen Psaki, dotycząca sankcji nałożonych na Rosję:

Kilkadziesiąt osób, głównie członków młodzieżówek Razem, Nowej Lewicy i Polska 2050, pikietowało w środę wieczorem przed ambasadą Federacji Rosyjskiej solidaryzując się z Ukrainą. Nieco dalej kilka osób z banerem Obywateli RP odpaliło racę, zostali wylegitymowani przez policję.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis i przebywający w środę z wizytą w Bukareszcie grecki premier Kyriakos Micotakis poparli integralność terytorialną Ukrainy. Obaj potępili uznanie przez Rosję niepodległości samozwańczych republik w ukraińskim Donbasie, nazywając działanie Kremla "sprzecznym z prawem międzynarodowym".

 

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba poinformował o niepokojących doniesieniach z Krymu. Ewakuowana została nocna zmiana z fabryki chemikaliów Titan w Armiańsku. "To może być przygotowanie do kolejnej inscenizowanej prowokacji ze strony Rosji. Wydaje się, że Moskwa nie ma granic w próbach fałszowania pretekstów do dalszej agresji" - dodał.

Stan wyjątkowy na Ukrainie, którego wprowadzenie przegłosował w środę parlament tego państwa, przewiduje m.in. zakaz zgromadzeń i strajków, oraz możliwość zaprowadzenia godziny policyjnej.

Stan wyjątkowy przewiduje m.in. zakaz zmiany miejsca zamieszkania przez rezerwistów i poborowych. Zakłada też zakaz produkowania materiałów informacyjnych "mogących destabilizować sytuację w kraju".

Przewidziano również np. ewakuację ludności z niebezpiecznych miejsc zamieszkania i kontrolę dokumentów obywateli.

W razie konieczności może być wprowadzone ograniczenie wolności przemieszczania się, a także godziny policyjnej. Mogą być prowadzone kontrole środków transportu, lokali i rzeczy osobistych.

Szefowie władz obwodowych i Kijowa mają utworzyć sztaby operacyjne.

Węgry muszą się trzymać z daleka od rosyjsko-ukraińskiego konfliktu i nie wyślą na Ukrainę ani żołnierzy, ani broni – oświadczył premier Węgier Viktor Orban na Facebooku.

"Węgry muszą trzymać się z dala od rosyjsko-ukraińskiego konfliktu wojskowego, bo najważniejszą wartością jest bezpieczeństwo kraju" – napisał Orban. I dodał: "Nie ma mowy o wysłaniu na Ukrainę żołnierzy czy broni”

Orban napisał też, że trzeba uczynić wszystko w celu uniknięcia wojny.

W czeskiej Pradze na znak solidarności z Ukrainą drugi dzień z rzędu podświetlono na żółto i niebiesko wieżę telewizyjną Žižkov.

Minister obrony Ukrainy poinformował, że na Ukrainę dotarły hełmy i granatniki z Polski. Podziękował Polsce i szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi za pomoc.

Parlament Ukrainy przegłosował wprowadzenie stanu wyjątkowego w kraju. 

Wielka Brytania tymczasowo wyśle do Polski swój najbardziej zaawansowany mobilny system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre, by wspomóc zabezpieczanie wschodniej flanki NATO - podał w środę dziennik "Sun".

Sky Sabre, który zastępuje pochodzący jeszcze z lat 70. XX wieku system Rapier, wszedł do użycia w brytyjskiej armii dopiero pod koniec zeszłego roku i jak podaje "Sun", do tej pory był wykorzystywany tylko do obrony Falklandów przed argentyńskim atakiem lotniczym. Choć analogiczny system w wersji dla marynarki wojennej jest już używany przez Royal Navy od czterech lat.

"Podziękowałem dziś naszemu sektorowi usług finansowych za wysiłki, jakie podejmuje, aby sankcje nałożone na Rosję były solidne i skuteczne" - napisał premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Potępiamy naruszenie przez Rosję suwerenności Ukrainy, wzywając jednocześnie wszystkie strony do pokojowego i racjonalnego rozwiązania sporu – oświadczyło w środę biuro prezydent Tajwanu Caj Ing-wen.

 

Do Kijowa dostarczono pomoc wojskową dla Ukrainy od Łotwy, w tym rakietowe systemy przeciwlotnicze Stinger - poinformował w środę wieczorem ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

Szef resortu przekazał, że dostawa objęła też amunicję.

Niemal wszyscy uczestnicy środowej debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w tym sekretarz generalny organizacji Antonio Guterres, ostro potępili działania Rosji w Donbasie, wskazując na wielkie potencjalne konsekwencje rosyjskiej inwazji. Jedynie Chiny wypowiedziały się w neutralnym tonie.

Fot. PAP/EPA/JASON SZENES

"Dołączyłem dziś do dużej grupy europosłów, domagających się od UEFA odebrania Rosjanom prawa organizowania piłkarskich finałów Ligi Mistrzów " - poinformował europoseł Witold Waszczykowski.

 

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę nałożenie sankcji na spółkę Nord Stream 2 AG, operatora gazociągu, a także członków zarządu zarejestrowanej w Szwajcarii firmy. Jak stwierdził, jest to kolejna część pierwszej transzy sankcji w reakcji na ponowne rozpoczęcie rosyjskiej napaści na Ukrainę.

"Wczoraj, po bliskich konsultacjach naszych rządów, Niemcy ogłosiły, że wstrzymają certyfikację gazociągu. Dziś rozkazałem mojej administracji nałożyć sankcje na Nord Stream 2 AG i członków jego zarządu" - oznajmił Biden w oświadczeniu.

W najbliższym czasie na 30-dniowe ćwiczenia wezwanych zostanie 14,2 tys. rezerwistów obrony terytorialnej – zapowiedział w środę dowódca Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy generał Jurij Hałuszkin.

W związku z eskalacją kryzysu władze RFN rozważają możliwość przekazania na Ukrainę dalszych materiałów i sprzętu wojskowego. Prowadzone są rozmowy z rządem w Kijowie m.in. na temat dostaw noktowizorów - powiedział szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Michael Roth.

W Moskwie policja zatrzymała ponad 10 aktywistów, z których część brała udział w jednoosobowych pikietach przeciwko wojnie z Ukrainą. Część zatrzymanych po prostu znajdowała się na miejscu protestu.

 

"Dziś w Powidzu wylądowały amerykańskie śmigłowce AH-64 Apache. To kolejne wsparcie sojusznicze w obliczu zaostrzających się agresywnych działań Rosji" - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

W Berlinie i Paryżu na znak solidarności z Ukrainą budynki są oświetlone na żółto-niebiesko.

Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Gen. Mieczysław Gocuł w "Gościu Wydarzeń":

Władca Rosji lubi częstokroć przedstawiać się jako jedyny we współczesnej, dekadenckiej Europie obrońca chrześcijaństwa - mówił abp Marek Jędraszewski w homilii, podczas środowej mszy św., wzywając przy tym do modlitwy w czasie, w którym "waży się los pokoju".

 

Około 800 amerykańskich żołnierzy z bazy w Vicenzy na północy Włoch poleci na Łotwę, gdzie wzmocni zdolności defensywne wschodniej flanki NATO - podała w środę agencja Ansa, powołując się na dowództwo sił USA. To rezultat eskalacji kryzysu i groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jak poinformowano żołnierze USA zostaną przerzuceni na Łotwę w tym tygodniu.

"Najwyższy czas na zawieszenie broni i powrót na ścieżkę dialogu i negocjacji, aby uratować naród na Ukrainie i poza nią przed plagą wojny. Nie możemy i nie ustąpimy w poszukiwaniu pokojowego rozwiązania" - powiedział Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.
 

"Ważne spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Słowenii Anže Logar. Zgadzamy się, że łamanie prawa międzynarodowego poniesie Rosję i jako sojusznicy koordynujemy nasze wsparcie dla Ukrainy. Podpisaliśmy również wspólne oświadczenie o pogłębieniu naszych więzi w zakresie obronności i bezpieczeństwa" - napisała minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss.

Putin jest w pełni przygotowany na inwazję na dużą skalę i jest to prawdopodobna opcja - podaje agencja Reutera, cytując urzędnika obrony narodowej USA. 

Krzysztof Szczerski w ONZ: jesteśmy na skraju wielkiego kryzysu bezpieczeństwa o potencjalnie bezprecedensowej skali; nie możemy być cicho wobec tego kryzysu, Polska jest za tymi, którzy wybierają wolność ponad niewolę. 

Do Doniecka zbliżają się dwa konwoje wojskowe od strony rosyjskiej granicy - podała agencja Reutera. Jeden z konwojów składa się z dziewięciu czołgów i wozu bojowego. Drugi - z ciężarówek i cystern z paliwem.

Na pojazdach wojskowych nie ma żadnych emblematów.

Prezydent Rosji Władimir Putin zanegował istnienie Ukrainy jako suwerennego państwa, uznając niepodległość separatystycznych republik w Donbasie – oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian podczas spotkania w Berlinie z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock

Fot. PAP/EPA/CHRISTIAN MARQUARDT / POOL

Przedstawiciele USA ostrzegły władze ukraińskie o zbliżającym się ataku Rosji na pełną skalę - podała w środę telewizja CNN. Według USA, na szczególne ryzyko narażony jest Charków.

Wcześniej tę samą informację podał "Newsweek", dodając, że atak ma nadejść w ciągu najbliższych 48 godzin.

O szczegółach przeczytasz TUTAJ.

Czechy są przygotowane na wszystkie warianty wydarzeń na Ukrainie, w tym na falę uchodźców lub na ograniczenie dostaw z Rosji - powiedział premier Petr Fiala w środę po posiedzeniu rządu i Rady Bezpieczeństwa Państwa. Zapewnił o wsparciu Ukrainy i odrzuceniu agresywnej polityki Rosji.

Fot. PAP/EPA/FRANCOIS WALSCHAERTS / POOL

Zdecydowana większość Niemców jest przeciwna dostarczaniu broni Ukrainie zagrożonej przez Rosję - wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej Insa na zlecenie gazety "Bild". Tylko 22 proc. respondentów było za dostawami broni, a aż 68 proc. - przeciw.

Sankcje nałożone przez USA mają objąć firmę, która budowała Nord Stream 2 - podaje Reuters, powołując się na źródło.

"Trwa zwołany przeze mnie szczyt Europejskiej Partii Ludowej. Są z nami szefowa KE, przewodnicząca PE, przywódcy państw, a także liderzy ukraińskich partii, które należą do naszej politycznej rodziny. Musimy wspólnie zatrzymać Putina i skutecznie pomóc Ukrainie." - napisał szef EPP Donald Tusk.

Mieliśmy produktywne rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą i Gitanasem Nausedą. Będziemy nadal koordynować nasze wysiłki, na rzecz przeciwdziałania rosyjskiej agresji i deeskalacji konfliktu. Jestem wdzięczny przyjaznym państwom za wsparcie, ponieważ przyszłość bezpieczeństwa europejskiego rozstrzyga się obecnie w Ukrainie" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Rosyjska agresja nie zagraża tylko Ukrainie, ale całemu światu i Narodom Zjednoczonym - oświadczyła w środę ambasador USA Linda Thomas-Greenfield podczas debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Dodała, że prezydent Rosji jasno określił swoje intencje i dał sobie prawo do rekolonizacji.

Konflikt w Donbasie jest daleki od zakończenia, a Rosja nie będzie pobłażać tym, którzy naruszają rozejm - zapowiedział w środę ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia podczas debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ dotyczącej kryzysu wokół Ukrainy. Dodał, że Ukraina prowadzi wojnę przeciwko językowi rosyjskiemu i wszystkiemu, co rosyjskie.

Władze Kuby, Nikaragui i Wenezueli zadeklarowały w środę swoją solidarność i poparcie dla Rosji w związku z kryzysem wokół Ukrainy. Wyrażono także sprzeciw wobec ogłoszonych we wtorek w stosunku do Rosji sankcji gospodarczych UE i USA.

Wydarzenia na Ukrainie każą nam powtórzyć, że nadużycia i przemoc nie mogą być tolerowane - powiedział premier Włoch Mario Draghi w środę odnosząc się do działań Rosji. Tak skomentował uznanie przez Moskwę dwóch separatystycznych republik w ukraińskim Donbasie i wydanie rozkazu wkroczenia tam rosyjskich "sił pokojowych".

W przemówieniu we Florencji podczas spotkania biskupów i burmistrzów z miast basenu Morza Śródziemnego szef włoskiego rządu oświadczył: "W momentach kryzysu musimy jeszcze bardziej bronić wartości, w które wierzymy i które nas prowadzą".

Fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

"Mamy w rękach narzędzia, które mogą odwrócić bieg wydarzeń w Ukrainie. To wymaga odwagi i wyobraźni. Do tego będę dziś namawiał partnerów podczas nadzwyczajnego szczytu EPP." - napisał szef EPL Donald Tusk.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan uprzedził w środę w rozmowie telefonicznej prezydenta Rosji Władimira Putina, że jego kraj nie uzna żadnych działań przeciw suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Putin wyraził niezadowolenie z ignorowania przez USA i NATO rosyjskich żądań dotyczących bezpieczeństwa.

Saber Strike to sprawdzian z przemieszczenia wojsk na znaczną odległość; zadanie Polski to wsparcie sojuszników udzielane przez państwo-gospodarza – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

Świat znajduje się w niebezpiecznym momencie, a rozszerzenie konfliktu na Ukrainie może wywołać konsekwencje na skalę nieznaną od wielu lat - oświadczył w środę sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas debaty na temat kryzysu wokół Ukrainy.

Fot. PAP/EPA/JASON SZENES

Rada UE przyjęła pakiet sankcji w odpowiedzi na uznanie przez Rosję niepodległości tzw. republik ludowych w Doniecku i Ługańsku.

"Działania Rosji przeciwko Ukrainie są nielegalne i niedopuszczalne, naruszają prawo międzynarodowe, integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, własne zobowiązania międzynarodowe Rosji i dodatkowo eskalują kryzys. Dziś UE odpowiada pakietem środków" - napisał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Z zadowoleniem przyjmujemy informację, że na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego został zwołany szczyt Rady Europejskiej w tak trudnej sytuacji, z jaką w tej chwili mamy do czynienia na Wschodzie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do spraw ewentualnego przyjęcia przez Polskę osób napływających z Ukrainy. Posiedzeniu przewodniczył minister Mariusz Kamiński. W spotkaniu wziął udział także wiceminister Paweł Szefernaker.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w ONZ: nikt nie będzie w stanie stać na uboczu tego kryzysu, on obejmie nas wszystkich

Hiszpania zaleca Hiszpaniom jak najszybciej czasowo opuścić Ukrainę. 
 

Inwazja Rosji na pełną skalę może się rozpocząć w ciągu najbliższych 48 godzin:

Prezydent Rosji Władimir Putin kompletnie oszalał, a skoro podczas wojny krymskiej w XIX wieku "skopaliśmy tyłek" carowi Mikołajowi I to "zawsze możemy to zrobić ponownie" - powiedział w środę podczas nieformalnej rozmowy z żołnierzami brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Nazywanie żołnierzy Rosji na Ukrainie "siłami pokojowymi", to "odrażająca perwersja" - oświadczyła w środę minister spraw zagranicznych Australii Marise Payne. Dodała, że jeżeli Rosja będzie rozwijała swoją agresję wobec Ukrainy, Australia nie zawaha się nałożyć kolejnych sankcji.

Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

24 lutego odbędzie się nadzwyczajny szczyt UE, na którym liderzy omówią sytuację na Ukrainie. 
 
Ukraiński minister poinformował, że rozpoczął się kolejny masowy cyberatak, nie działają również strony banków - podaje Interfax

Przedszkole i budynki mieszkalne zostały ostrzelane w znajdujących się pod kontrolą władz w Kijowie miejscowościach Zełenopilla i Mykołajiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowała w środę miejscowa policja.

Ukraina postrzega obecność rosyjskiej floty wojennej w pobliżu ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego jako zagrożenie, dlatego w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę, poprosimy, by Turcja rozważyła zamknięcie rosyjskim okrętom dostępu do cieśnin czarnomorskich - oświadczył w środę ukraiński ambasador w Ankarze Wasyl Bodnar.

Nie działają strony internetowe ukraińskiego parlamentu, rządu i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan podczas rozmowy telefonicznej omówili długoterminowe gwarancje bezpieczeństwa Rosji - podaje agencja RIA, powołując się na Kreml.
 

"W ciągu ostatnich 24 godzin na czasowo okupowanym terytorium zlokalizowano i zarejestrowano 166 jednostek sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej" - przekazało Ministerstwo obrony Ukrainy.

Mamy gotowe scenariusze na dość dużą grupę ewentualnych uchodźców z Ukrainy; główne zaangażowane województwa to podkarpackie i lubelskie; tam w razie potrzeby powstaną punkty recepcyjne - przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jak dodał, powołano też specjalny zespół międzyresortowy.

Działanie sztabów operacyjnych, kontrola na wjeździe i wyjeździe z miasta, zakaz mitingów, możliwe ograniczenia ruchu - to obostrzenia, które zostaną wprowadzone w ramach stanu nadzwyczajnego, poinformował w środę mer stolicy Witalij Kliczko.

Godzina policyjna nie będzie wprowadzana, chyba że zapadnie w tej sprawie odrębna decyzja.

Nord Stream 2 został wstrzymany, bo Putin przekroczył Rubikon, zmieniając sytuację geopolityczną w Europie - powiedziała ambasador Niemiec w Waszyngtonie Emily Haber. Dodała, że trudno spodziewać się, by rosyjski prezydent cofnął swoje decyzje.

Prezydenci Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Wołodymyr Zełenski potępili w środę we wspólnym oświadczeniu uznanie przez Rosję dwóch "republik ludowych" na wschodzie Ukrainy. "To kolejne rażące naruszenie podstawowych norm i zasad" - czytamy w oświadczeniu.

 

"W kierunku ukraińskich granic wciąż kierowane są kolejne oddziały rosyjskie. Kreml koncentruje dodatkowe jednostki wokół Ukrainy. Kolejne prowokacje oraz nowe fazy militarnej ofensywy przeciwko Ukrainie są bardzo prawdopodobne." - napisał Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Na naszych oczach w widoczny sposób załamuje się system architektury bezpieczeństwa w Europie, który przez ostatnie dziesięciolecia gwarantował spokój; Musimy powiedzieć wyraźne - stop neoimperialnej polityce Rosji - oświadczył w Kijowie prezydent Andrzej Duda.

Naprawy w uszkodzonej podczas ostrzału elektrociepłowni w Szczastii w pobliżu Ługańska na Ukrainie będą możliwe dopiero po zaprzestaniu ataków w okolicy - poinformował w środę właściciel siłowni, firma DTEK. Leżący po rządowej stronie linii rozgraniczenia zakład jest największą elektrownią w obwodzie ługańskim.

Pożar wywołany przez wtorkowy ostrzał został już zlokalizowany i opanowany, nikt z pracowników nie ucierpiał, na miejscu pracuje tylko niezbędny personel - przekazano w opublikowanym w środę na Facebooku komunikacie.

Znani artyści skrytykowali decyzję o uznaniu Donbasu

Muzyk rockowy Andriej Makarewicz i gwiazda dziennikarstwa internetowego Jurij Dudź są wśród tych znanych w Rosji artystów i działaczy, którzy skrytykowali uznanie przez władze Rosji niepodległości dwóch "republik ludowych" w Donbasie na wschodniej Ukrainie.

Decyzja Niemiec o zawieszeniu na czas nieokreślony gazociągu Nord Stream 2 nie ma wpływu na ceny gazu - powiedziała w środę na konferencji prasowej w Brukseli wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

Projekt Nord Stream 2 musi być całkowicie powstrzymany; to broń, która jest już wykorzystywana przeciwko Ukrainie i całej Europie - powiedział w środę w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że liczy na zaostrzenie nacisków na Rosję poprzez sankcje.

Minister sportu Kamil Bortniczuk wystosował list do swoich odpowiedników w Unii Europejskiej, w którym apeluje o podjęcie wspólnych działań "ograniczających jakąkolwiek współpracę z rządem Federacji Rosyjskiej w obszarze naszych kompetencji". Treść listu zamieścił na Twitterze.

Polska i Litwa są wielkimi przyjaciółmi Ukrainy, którzy wspierają ją w tym trudnym czasie; doceniamy działania naszych przyjaciół z Polski i Litwy, aby wzmocnić obronność naszego kraju - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Rosja powinna się wstydzić. Ługańsk i Donieck były i zawsze będą częścią Ukrainy - podkreślił prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

- Agresja ze strony rosyjskiej musi się spotkać z silną reakcją. Nie ma miejsca na tworzenie stref wpływów we współczesnym świecie. Ukraina zasługuje na przyznanie statusu państwa kandydującego do UE. Będziemy czynić co w naszej mocy, aby osiągnąć ten cel - mówił Andrzej Duda w Kijowie

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

- Apelujemy do prezydenta Putina, aby wstrzymał się od wydania rozkazu o rozpoczęciu operacji zbrojnej przeciwko Ukrainie. Polska zdecydowanie potępia decyzję Władimira Putina o uznanie tzw. donieckiej i ługańskiej republiki ludowej. Oznacza to odrzucenie porozumień mińskich. To krok agresywny. To jawne i bezsprzeczne naruszenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy - powiedział Andrzej Duda. 

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zagłosuje w sprawie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w kraju w środę po południu – poinformował portal RBK-Ukraina, powołując się na parlamentarzystów.

- Działania Rosji w regionie budzą nasze zaniepokojenie. Uważamy, ze stanowią one zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale całego regionu. Wymieniliśmy się informacjami na temat prowadzonych rozmów i działań. Na naszych oczach w widoczny sposób załamuje się system architektury w Europie, który gwarantował spokój. To czas testu dla UE i NATO - mówił w Kijowie polski prezydent 

- To specyficzny moment w historii. Ukraina stoi wobec kryzysu. Nasze spotkanie jest wyrazem solidarności i wsparcia dla naszych przyjaciół na Ukrainie. Jesteśmy prezydentami państw sąsiadujących z Rosją, która stanowi realna zagrożenie. Jest naszym sąsiadem, do którego apelujemy o pokój i spokój. Także mieszkańcy wielkiego rosyjskiego państwa tego chcą chcą - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda

- Odpowiedź na bezprawną agresję Rosji musi być zdecydowana - mówił w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Wstrzymanie procesu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 daje jeszcze „niewielkie szanse” na ukończenie tego projektu - ocenił Erwin Sellering, prezes niemieckiej Fundacji Stiftung Klimaschutz, która jest finansowana przez spółkę Nord Stream.

fot. materiały prasowe/nord-stream2.com

Tutaj przeczytasz więcej.

W przypadku zaostrzenia konfliktu w Ukrainie województwo opolskie może przyjąć kilka tysięcy uchodźców z tego kraju - powiedział w radiu Opole wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski.

Ukraiński parlament dokonał w środę zmian w kodeksie budżetowym, dzięki czemu procedury wydatków publicznych na cele obronne ulegną uproszczeniu - podała agencja informacyjna Interfaks Ukraina.

Moskwa da "mocną odpowiedź" na nowe amerykańskie sankcje - zapowiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, cytowany przez agencję RIA Novosti

Do uszkodzenia naziemnych linii energetycznych doszło w środę w wyniku ostrzału w kontrolowanej przez Kijów części obwodu donieckiego, nie działa jedna z przepompowni – poinformowano w Państwowej Służbie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

Dostaw energii zostały pozbawione miejscowości Myroniwskyj i częściowo Kurdiumiwka, gdzie mieszka około 9 tys. osób. Z powodu odcięcia dostaw energii do przepompowni częściowo wstrzymane zostały dostawy wody pitnej w mieście Konstantynówka, gdzie mieszka 4500 osób.

Rosja rozpoczęła ewakuację ze wszystkich swoich placówek dyplomatycznych na Ukrainie – podaje w środę "Kommiersant". MSZ w Moskwie zapowiedziało wywiezienie swoich pracowników we wtorek po tym, jak Rada Federacji, izba wyższa parlamentu Rosji, wydała zgodę na użycie rosyjskiej armii w Donbasie. Jak informuje Agencja Reutera z rosyjskiej ambasady w Kijowie zdjęto rosyjską flagę.

Tutaj dowiesz się więcej.

Rosja, używając wiadomości SMS, próbuje zastraszyć cywilów i personel wojskowy Ukrainy - poinformowało w środę Dowództwo Operacyjne "Zachód", wchodzące w skład Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Rosji nie uda się osiągnąć swojego celu, nic nie warte SMS-y wywołują jedynie śmiech i dumę wszystkich tych, którzy zaangażowali się w obronę Ukrainy" - napisano na Facebooku Dowództwa Operacyjnego "Zachód".

"Moskwa zgodziła się na wysłanie rosyjskich wojsk do Donbasu! Nadal masz czas na ucieczkę i uratowanie życia" - ostrzeżono w jednej z wysłanych wiadomości. "Żołnierzu armii ukraińskiej! Wojsko Rosji jest już w Doniecku i Ługańsku, uciekaj, póki jest jeszcze na to szansa" - napisano w innej.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zaprzeczył w środę, jakoby jego Partia Konserwatywna przyjmowała datki od rosyjskich oligarchów. Zapewnił, że wszyscy, którzy finansują partię rządzącą, są zarejestrowani w Wielkiej Brytanii.

Wzywamy partnerów do nałożenia już teraz większych sankcji na Rosję - zaapelował w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. - Uderzcie w gospodarkę i kumpli (Władimira Putina) (...) uderzcie teraz - dodał.

Rosyjskie wojska wkroczą do Donbasu tylko, jeśli separatyści o to poproszą - oznajmił Andrei Turchak z Jednej Rosji, partii rządzącej w tym kraju. Zapewnił, że działania te miałyby charakter pokojowy. 

Szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio oświadczył w środę w Senacie, że nie będzie następnych spotkań z władzami Rosji tak długo, jak nie pojawią się dowody złagodzenia napięć. Tym samym wykluczył możliwość zapowiadanej w najbliższym czasie podróży premiera Mario Draghiego do Moskwy na rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem.

Moskwa jest lepiej ekonomicznie przygotowana na sankcje niż UE, pisze w środę dziennik “De Telegraaf”, jednak w dłuższej perspektywie przegra starcie z Zachodem. Gazeta przewiduje także, że unijne sankcje na razie nie zaszkodzą niderlandzkiej gospodarce.

Ambasador Rosji w Czechach Aleksandr Zmejewskij został wezwany w środę do czeskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Wiceszef resortu Martin Smolka przekazał mu, że Republika Czeska nie zgadza się z uznaniem przez Rosję tzw. republik ludowych na wschodzie Ukrainy.

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią, który obowiązuje od 1 grudnia ub. roku, zostanie przedłużony do 30 czerwca - wynika z projektu rozporządzenia MSWiA opublikowanego w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Zakaz przebywania rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego od 1 grudnia ub. roku obowiązuje w 115 miejscowościach województwa podlaskiego i 68 miejscowościach województwa lubelskiego, które przylegają do granicy z Białorusią. Wcześniej, od 2 września do końca listopada, na tym obszarze obowiązywał stan wyjątkowy.

Grupa bojowa NATO w Rumunii powstanie wiosną, a dokładny termin jej utworzenia będzie uzależniony od działań Rosji przeciwko Ukrainie, powiedział w rozmowie z rumuńską telewizją Digi24 zastępca sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Mircea Geoana.

Rumuński polityk wyjaśnił, że NATO spodziewa się, iż Rosja nie planuje jedynie zająć samozwańczych republik Ługańskiej i Donieckiej, ale “będzie też kontynuować ruchy swoich wojsk w celu zajęcia całej Ukrainy”.

Rzecznik ds. edukacji Ukrainy Serhij Horbaczow opublikował listę przedmiotów, które uczniowie powinni mieć w plecaku na wypadek ewakuacji. Na liście jest m.in. butelka wody, zdjęcie rodzinne i komplet bielizny na zmianę.

Ukraina otrzymała kolejną partię sprzętu wojskowego z Kanady dla ukraińskich sił zbrojnych - poinformował w środę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na Facebooku.

Sondaż przeprowadzony dla amerykańskiej telewizji CNN wykazał, że 50 proc. Rosjan uważa, że użycie sił zbrojnych wobec Ukrainy w celu uniknięcia jej dołączenia do NATO jest słuszne. Jedna czwarta badanych sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu; pozostali nie mają zdania.

fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

Tutaj przeczytasz więcej.

- Zwyciężymy - zapewnił cytowany przez agencję Reuters lider separatystów. Zapewnił, że stanie się to przy pomocy "Wielkiej Rosji". Jak dodał, regiony na wschodzie Ukrainy kontrolowane przez separatystów "narażone są na prowokacje prowadzące do śmierci osób". 

- Mobilizacja wojskowa w Doniecku nabiera rozpędu - mówił Denis Pushilin, przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

Zapytany czy separatyści będą poszerzać okupowane terytorium, Pushilin wskazał, że to: "jeszcze nie ta faza". 

Niemcy byli "zbyt łatwowierni”, nie doceniali "brutalności i bezwzględności (prezydenta Rosji Władimira) Putina" - ocenił wieloletni doradca byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel ds. polityki zagranicznej, Christoph Heusgen.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zawiesił procedurę zatwierdzania kontrowersyjnego gazociągu bałtyckiego Nord Stream 2. Uzasadniając tę decyzję, wskazał, że uznanie przez Rosję separatystycznych, samozwańczych "republik ludowych" w ukraińskim Donbasie jest "poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego" - przypomina w środę dziennik "Bild".

Wraz z eskalacją konfliktu wokół Ukrainy zmniejsza się majątek najbogatszych rosyjskich oligarchów - informuje w środę Bloomberg. Najbogatsi Rosjanie stracili w 2022 r. 32 mld dolarów. Wraz z wprowadzeniem zachodnich sankcji ich majątek może się dalej skurczyć.

Wielka Brytania udzieli Ukrainie gwarancji kredytowych w wysokości do 500 milionów dolarów, aby pomóc jej złagodzić gospodarcze skutki rosyjskiej agresji - ogłosiło w środę brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Za pośrednictwem swoich wysłanników w Brukseli państwa członkowskie Unii Europejskiej dały zielone światło pierwszemu pakietowi sankcji wobec Rosji - powiedział Reutersowi unijny dyplomata.

Trwa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie

Gdyby doszło do eskalacji konfliktu zbrojnego na Ukrainie, jesteśmy przygotowani w szkolnictwie podstawowym, ponadpodstawowym i w wyższym, by zapewnić możliwość edukacji w Polsce uchodźcom i Polakom, którzy studiują na Ukrainie – zapewnił minister edukacji nauki Przemysław Czarnek.

W konsulacie Rosji we Lwowie dyplomaci palią dokumenty?

Na terenie konsulatu Federacji Rosyjskiej we Lwowie jego pracownicy palą jakieś przedmioty - podał w środę portal Zaxid.net, który wyraża przypuszczenie, że są to dokumenty. Mieszkańcy zaniepokojeni płomieniami wezwali straż pożarną.

Po przyjeździe straż pożarna nie zidentyfikowała pożaru. Okazało się, że pracownicy konsulatu niszczą coś w ogniu. Zaxid.net podał, że są to dokumenty, ale przyznał też, że nie wiadomo, co dokładnie spalano. Strażaków nie wpuszczono na teren konsulatu. Pracownik placówki zapewnił ich, że wszystko jest w porządku.

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z okolic konsulatu w Odessie. 

Sankcje nałożone przez Departament Stanu USA w odpowiedzi na uznanie przez Rosję donbaskich separatystów dotknęły dwa banki rosyjskie: PSB i WEB. PSB powstał jako "bank przeciwko sankcjom", by kredytować sektor obronny, WEB zaś obsługuje rosyjski dług.

"Rosyjskie oddziały muszą być w ciągu kilku dni użyte lub wycofane"

Rosyjskie siły zmasowane w pobliżu granic Ukrainy mogą pozostać na pozycjach jeszcze tylko przez kilka dni, gdyż w przeciwnym razie grozi im znaczące osłabienie zdolności bojowych - pisze w środę brytyjski dziennik "The Guardian", cytując ekspertów wojskowych.

Oznacza to, że rosyjski prezydent Władimir Putin musi w najbliższym czasie zdecydować, czy użyć ich do inwazji na pełną skalę na Ukrainę, czy odesłać do ich stałych baz, nadal na południu lub zachodzie Rosji, ale dziesiątki, a nawet setki kilometrów dalej od granicy.

Rosja szykuje się do inwazji?

Na niektórych rosyjskich pojazdach wojskowych rozmieszczonych wokół granic Ukrainy pojawiły się ręcznie malowane znaki "Z" - informują media. Nie jest jasne, co ma oznaczać ten symbol, zdaniem obserwatorów może ułatwiać identyfikację podczas walk i świadczyć o przygotowaniach Rosji do inwazji.

Ambasadorowie państw UE opowiedzieli się w Brukseli za przedłużeniem sankcji nałożonych na byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w związku ze sprzeniewierzeniem przez niego funduszy państwowych - przekazało w środę źródło unijne.

Sankcje nałożone są na Janukowycza, jego syna i współpracowników; polegają na zamrożeniu aktywów osób nimi objętych i zakazie wyjazdu do UE.

"Tajwan to nie Ukraina" i jest nieodłączną częścią ChRL – oświadczyła w środę rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying. Tymczasem na rządzonej demokratycznie wyspie pojawiły się obawy, że Chiny wykorzystają kryzys ukraiński do nasilenia presji wojskowej.

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen poleciła zwiększenie czujności w sprawie potencjalnych działań wojskowych wokół wyspy. Agencja Reutera informowała jednak w środę, powołując się na władze wyspy, że jak dotąd nie wykryto żadnych nietypowych ruchów chińskich sił.

Świat reaguje na decyzję Putina. Takie sankcje dotkną Rosję

fot. PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY / KREMLIN POOL / SPUTNIK

Więcej przeczytasz tutaj

W ukraińskich regionach graniczących z Rosją, Białorusią, niekontrolowanym przez rząd w Kijowie terytorium Ukrainy i na terytorium nadmorskim obowiązują dodatkowe ograniczenia - poinformowała w środę ukraińska straż graniczna.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy rekomenduje parlamentowi zaprowadzenie stanu nadzwyczajnego w całym kraju poza obwodami donieckim i ługańskim - poinformował w środę jej sekretarz Ołeksij Daniłow.

RBNiO rekomenduje Radzie Najwyższej wprowadzenie nadzwyczajnego stanu na całym terytorium kraju, poza obwodami ługańskim i donieckim - oznajmił Daniłow na briefingu po posiedzeniu rady bezpieczeństwa.

Stwierdził, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego nie wpłynie "kardynalnie" na codzienne życie Ukraińców.

Lokalnie mogą być podejmowane decyzje o zaprowadzeniu godziny policyjnej. Stan wojenny w kraju będzie wprowadzony tylko, jeśli będzie taka konieczność - dodał Daniłow.

fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Tutaj przeczytasz więcej.

Rosyjska służba bezpieczeństwa FSB poinformowała w środę, że udaremniła "akt terroryzmu" na zaanektowanym Krymie i aresztowała sześciu obywateli Rosji, którzy według niej byli zwolennikami ukraińskiej grupy ekstremistycznej - podała agencja informacyjna RIA.

Ukraina ma wprowadzić stan nadzwyczajny na terenie kraju poza obwodami donieckim i ługańskim - przekazała Rada Bezpieczeństwa Ukrainy.

Agencja NEXTA przekazała o wprowadzeniu stanu wojennego w obwodach donieckim i ługańskim. 

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk ostrzegł przed drastycznym rozszerzeniem konfliktu na Ukrainie. - Niebezpieczeństwo wybuchu w Europie nowej wojny światowej jest bardzo realne - powiedział w środę gazetom grupy medialnej Funke.

W środę ukraiński parlament przegłosował przyjęcie w pierwszym czytaniu projektu ustawy zezwalającej Ukraińcom na noszenie broni palnej i działania w samoobronie.

"Uchwalenie tej ustawy leży w pełni w interesie państwa i społeczeństwa" – napisali autorzy projektu, dodając, że ustawa była potrzebna ze względu na "istniejące zagrożenia i niebezpieczeństwa dla obywateli Ukrainy".

Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zaobserwowały koncentrację wojsk rosyjskich na granicy z obwodem charkowskim – poinformował w środę dowódca SBU w obwodzie charkowskim Roman Dudin.

"Obserwujemy intensywne manewry i przemieszczanie wojsk Federacji Rosyjskiej wzdłuż naszych granic. Stopniowo zwiększana jest obecność militarna. Nie ma żadnych oznak wycofywania wojsk od granicy państwowej Ukrainy po tak zwanych manewrach" – oświadczył.

Prezydenci Polski i Litwy: Andrzej Duda oraz Gitanas Nauseda przybyli w środę do Kijowa, aby wspierać Ukraińców i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w walce o niepodległość i integralność terytorialną ich kraju - poinformował na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

"Spotkanie odbędzie się w formacie Trójkąta Lubelskiego" – informował we wtorek rzecznik litewskiego prezydenta Tomas Berżinskas.

Rosyjskie kierownictwo podjęło decyzję o szybkiej ewakuacji personelu rosyjskich misji zagranicznych na Ukrainie.

Ukraiński parlament głosował za udzieleniem praw do samoobrony i pozwoleniem na noszeniem broni palnej przez cywilów - przekazał Reuters

Wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna powiedziała, że destabilizacja ukraińskiej gospodarki nie jest jedynie efektem ubocznym rosyjskiego zagrożenia, ale stanowi główny filar rosyjskiej wojny hybrydowej.

Jak przekazała Stefaniszyna, cytowana w środę przez agencję AP, poprzez działania wymierzone w krajową ekonomię, Rosja podkopuje wiarę obywateli w ukraiński rząd i odwraca jego uwagę od wprowadzania koniecznych reform.

- Niech Królowa Pokoju uchroni świat przed szaleństwem wojny - powiedział w środę papież Franciszek. Zaapelował do stron zaangażowanych w konfliktu na Ukrainie o powstrzymanie się przed działaniami, które doprowadziłyby do dalszych cierpień ludności. Ogłosił Środę Popielcową dniem postu i modlitwy w intencji pokoju.

Sejm podjął uchwałę w sprawie agresji Rosji na Ukrainę, w której m.in. "potępia wszelkie działania Federacji Rosyjskiej, których celem jest zamach na suwerenność Ukrainy".

fot. Polsat News

Tutaj dowiesz się więcej

W środę ukraiński parlament zatwierdził nałożenie sankcji na 351 Rosjan, w tym prawodawców, którzy poparli uznanie niepodległości terytoriów kontrolowanych przez separatystów i użycie wojsk rosyjskich na wschodniej Ukrainie - podał Reuters

USA, UE, Wielka Brytania, Kanada, Australia i Japonia przyjęły wymierzone w Rosję sankcje, będące reakcją na uznanie przez to państwo niepodległości separatystycznych republik w ukraińskim Donbasie. Restrykcje uderzają m.in. w niektóre rosyjskie banki, obrót obligacjami skarbowymi i majątki parlamentarzystów i oligarchów.

W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu niepodległości tzw. Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁGR) Republiki Ludowej, powołanych przez prorosyjskich separatystów na zajmowanych przez nich terenach ukraińskiego Donbasu. Zdecydował też o wysłaniu na ich terytorium rosyjskich wojsk, w charakterze "sił pokojowych". We wtorek decyzja została ratyfikowana przez rosyjski parlament.

Władze w Kijowie i państwa Zachodu zgodnie potępiły tę decyzję, uznając ją za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

AFP opublikowała grafikę przedstawiającą stopień uzależnienia europejskich państw od rosyjskiego gazu.

Szef niemieckiego rządu nie był zaskoczony ostatnimi posunięciami rosyjskiego przywódcy. - Jestem zawiedziony, ale nie nieprzygotowany - powiedział w ARD w kontekście zapowiedzi Putina o wysłaniu wojsk na wschodnią Ukrainę.

Jak dodał, z jego rozmów z Putinem wynikało, że szef Kremla "planuje coś zmienić w geografii Europy". - Sytuacja jest bardzo groźna - podkreślił Scholz. Rosja zgromadziła wystarczającą liczbę wojsk na granicy ukraińskiej, aby zająć cały kraj. - Trzeba traktować to poważnie, nie można tego ignorować - wskazał, zaznaczając jednocześnie, że jest wciąż nadzieja na pokojowe rozwiązanie i "nie można poddawać się tylko dlatego, że sytuacja jest trudna".

fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Tutaj przeczytasz więcej.


478 pocisków wystrzelono w kierunku miejscowości Nowotoszkiwskie w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; 120 z nich to radzieckie pociski "Grad" - poinformowała w środę organizacja Powróć żywym (Powernys żywym).

"Nikt z żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy nie został ranny w wyniku ostrzału" - zaznaczyła fundacja.

Putin mówi, że interesy Rosji "nie podlegają negocjacjom" w czasie kryzysu na Ukrainie, a Moskwa jest gotowa szukać "rozwiązań dyplomatycznych" w związku z rosnącymi napięciami z Zachodem.

Przewodnicząca litewskiego parlamentu Viktorija Czmilyte-Nielsen proponuje wykluczenie Rosji ze Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE). Jej zdaniem, naruszając integralność terytorialną Ukrainy, Rosja rażąco naruszyła statut Rady Europy.

- Wzywam Donalda Tuska do natychmiastowego zrezygnowania z przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej. To ta partia doprowadziła do powstania Nord Stream 2, głównego narzędzia, które służy Rosjanom do ataku na Ukrainę - powiedział premier Mateusz Morawiecki

Sankcje wobec Rosji powinny być dużo bardziej dotkliwe, żeby powstrzymać dalszą agresję; potrzebne także wzmocnienie wschodniej flanki NATO - powiedział premier Mateusz Morawiecki

Rząd Ukrainy wezwał obywateli, którzy przebywają na terenie Rosji, by natychmiast opuścili kraj - podał Reuters

"Aby powstrzymać Putina przed dalszą agresją, wzywamy partnerów do nałożenia już teraz większych sankcji na Rosję" - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba 

Zamierzamy zwiększyć tempo prac. Firmy budujące zaporę wydłużą zarówno godzinowy jak i tygodniowy czas pracy; budowa będzie prowadzona także w niedzielę - poinformowała w środę rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Do wtorku wykonawcy zamontowali 40 przęseł zapory.

Prezydent Rosji Władimir Putin chce zmienić "geografię Europy" - ocenił kanclerz Niemiec Olaf Scholz we wtorek wieczorem w programie telewizji ARD, mówiąc o "bardzo groźnej" sytuacji w obliczu zaostrzenia się konfliktu na Ukrainie.

Szef niemieckiego rządu nie był zaskoczony ostatnimi posunięciami rosyjskiego przywódcy. - Jestem zawiedziony, ale nie nieprzygotowany – powiedział w ARD w kontekście zapowiedzi Putina o wysłaniu wojsk na wschodnią Ukrainę.

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało w środę do społeczności międzynarodowej o niezwłoczną i ostrą reakcję na decyzję rosyjskiej Rady Federacji o użyciu sił zbrojnych poza granicami kraju.

"Ukraina wzywa społeczność międzynarodową do przyjęcia przeciw agresorowi niezwłocznych i ostrych kroków. Brak zdecydowanych działań ze strony społeczności międzynarodowej tylko rozwiązuje Kremlowi ręce. Jeśli nie uda nam się powstrzymać rosyjskiej agresji na Ukrainie dziś, jutro militarna siła Rosji zostanie użyta w dowolnym regionie świata" - napisało MSZ w oświadczeniu.

fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 36 osób - przekazała w środę Straż Graniczna. Wśród zatrzymanych nielegalnych migrantów byli obywatele Iraku, Libanu, Kamerunu, Afganistanu, Egiptu i Senegalu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał rezerwistów w wieku od 18 do 60 lat. Maksymalny czas służby to jeden rok - podaje Reuters.

"Ukraina w środę rozpoczęła rekrutację rezerwistów w wieku 18-60 lat" - podały siły zbrojne w oświadczeniu. Zełenski powiedział we wtorek, że wprowadza pobór rezerwistów, ale wykluczył powszechną mobilizację po tym, jak Rosja ogłosiła, że ​​przenosi wojska na wschodnią Ukrainę.

"Grożąc niewinnym mieszkańcom Ukrainy i naruszając jej suwerenność, prezydent Putin podważa również bezpieczeństwo i stabilność Europy. Użyjemy wszelkich dostępnych nam środków, aby powstrzymać jego działania. My i nasi sojusznicy wielokrotnie powtarzaliśmy, że każda kolejna inwazja będzie miała poważne konsekwencje. Teraz, gdy Rosja postanowiła zrezygnować z dyplomacji, mamy moralny obowiązek stanąć po stronie Ukrainy i pokazać, co mamy na myśli, gdy o tym mówimy" - zapewniła w środę w artykule na łamach dziennika "The Times" szefowa dyplomacji Liz Truss.

fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej analizuje scenariusze, które mogą być wprowadzone w przestrzeniach powietrznych państw graniczących z Polską z powodu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego; wariant pesymistyczny to całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej Ukrainy i Białorusi - poinformowała PAŻP.

Departament bezpieczeństwa krajowego Stanów Zjednoczonych ostrzega, że amerykańskie organizacje na wszystkich szczeblach mogą wkrótce zmierzyć się z rosyjskimi cyberatakami.

W oświadczeniu departamentu cytowanym przez serwis informacyjny Axios, podano, iż ostrzeżenie wynika z "możliwości rosyjskiego rządu do rozszerzenia swoich destabilizujących działań" poza Ukrainę.

- Chiny nigdy nie uważały, że sankcje są najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów - powiedział w środę minister spraw zagranicznych, zapytany o to, czy kraj dołączy Zachodu w kwestii nakładania sankcji na Rosję.

- Chiny mają nadzieję, że odpowiednie strony będą mogły spróbować rozwiązać swoje problemy poprzez dialog i zachować spokój i powściągliwość - powiedział cytowany przez agencję Reuters rzecznik ministerstwa Hua Chunying.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

To dopiero pierwszy etap nakładania sankcji na reżim rosyjski, są one wieloaspektowe i dość dotkliwe, bo dotykają sfery gospodarczej, a także sfery personalnej - powiedział w środę wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Wiceszef resortu obrony na antenie Polskiego Radia 24 wyraził nadzieję, że "być może sankcje nałożone na Rosję, na co liczymy, będą na tyle skuteczne, że prezydent Rosji Władimir Putin zaprzestanie swojej działalności".

Rosja przyznaje, że nie uznaje wyników rozpadu ZSRR i zmiany granic z 1991 r., a dla Białorusi rosyjska "polityka bratniej integracji” może mieć niekorzystne efekty. W tym kontekście uznanie przez Moskwę separatystycznych "republik" w Donbasie to ryzyko dla Łukaszenki i Białorusi – pisze politolog Waler Karbalewicz na portalu Radia Swaboda.

Wielka Brytania powstrzyma Rosję przed sprzedażą długu państwowego w Londynie po tym, jak prezydent Władimir Putin rozmieścił siły wojskowe w dwóch separatystycznych regionach wschodniej Ukrainy - poinformowała w środę minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss, cytowana przez agencję Reuters.

Truss powiedział, że gdyby Putin poszedł dalej i zarządził inwazję na Ukrainę na pełną skalę, to sankcje zostałyby poszerzone.

- Nie dysponujemy pełnymi dowodami na to, że Władimir Putin wysłał rosyjskie wojska do Ukrainy - oświadczyła szefowa brytyjskiego MSZ Liz Truss

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová oceniła, że wyłączenie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z listy sankcyjnej to błąd. - Powinien być na niej pierwszy - podkreśliła.

Wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie na wschodzie Ukrainy 96 razy złamali rozejm minionej doby - poinformował w środę sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Jeden ukraiński żołnierz zginął.

Tutaj przeczytasz więcej.

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie przedstawiające skutki jednego z ostatnich wybuchów w Doniecku.

Z doniesień agencji TASS wynika, że w czasie wybuchu w budynku miał znajdować się Denis Puszylin - lider Donieckiej Republiki Ludowej.

fot. PAP/EPA/ALISA YAKUBOVYCH

Wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę, moje spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem nie ma sensu - oznajmił we wtorek szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą. Dodał, że działania Rosji stanowią największe zagrożenie dla Europy od II wojny światowej.

Na obecnym etapie nie planujemy spotkania prezydenta Joe Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem; aby przywódcy mogli się spotkać, konieczna jest deeskalacja konfliktu na Ukrainie - oświadczyła we wtorek rzeczniczka Białego Domu.

Premier Japonii Fumio Kishida ogłosił w środę nałożenie sankcji na Rosję, a także wezwał do powrotu do kontaktów dyplomatycznych. Japoński rząd zdecydował o wprowadzeniu zakazu emisji rosyjskich obligacji i zamrożeniu aktywów należących do przedstawicieli rosyjskich elit.

Kanada nałożyła we wtorek na Rosję pierwszą część sankcji. Są to sankcje finansowe, wobec banków, a także wobec rosyjskich parlamentarzystów. Kanada wyśle też dodatkowy kontyngent wojskowy na Łotwę – ogłosił we wtorek premier Justin Trudeau.

Australia dołączyła w środę do innych zachodnich państw nakładając sankcje na Rosję po tym, jak Moskwa wysłała wojska do separatystycznych regionów na wschodzie Ukrainy i uznała ich niepodległość.

Decyzja rosyjskiego prezydenta Władimira Putina o uznaniu "niepodległości" parapaństw w Donbasie była "genialna", a Putin jest "bardzo sprytny" - ocenił we wtorkowym wywiadzie były prezydent USA Donald Trump. Zapewnił jednocześnie, że gdyby on był u władzy, byłoby to "nie do pomyślenia".

- Poszedłem wczoraj i zobaczyłem na ekran telewizora, powiedziałem: "to jest genialne"! Putin ogłasza dużą część Ukrainy niepodległą. Och, to wspaniałe - powiedział Trump w wywiadzie z konserwatywnymi publicystami radiowymi Clayem Travisem i Buckiem Sextonem.

Tutaj dowiesz się więcej.

Zapasy gazu na Ukrainie wystarczą na zapewnienie dostaw do domów i infrastruktury krytycznej na ok. siedem dni - powiedział  szef zespołu gospodarki światowej Polskiego Instytutu Ekonomicznego Marek Wąsiński, komentując sytuację gospodarczą pogrążonego w konflikcie z Rosją kraju.

W ciągu dwóch tygodni poprzedzających ostatnie działania Kremla wobec Ukrainy odsetek osób obawiających się, że Rosja przeprowadzi inwazję na naszego sąsiada, wzrósł o ponad 6 pkt. proc. – wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM.

Na liście przedstawicieli Rosji, których Unia Europejska ma objąć sankcjami jest minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i duża grupa wojskowych, rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa i szefowa prokremlowskiej telewizji RT Margarita Simonjan - twierdzi Radio Swoboda.

Rozgłośnia powołuje się na źródła w Komisji Europejskiej.

Wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie na wschodzie Ukrainy 96 razy złamali rozejm minionej doby - poinformował w środę sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Jeden ukraiński żołnierz zginął.

Premier Izraela Naftali Benet poprosił ministrów o niekomentowanie rosyjskich działań na Ukrainie. Minister spraw zagranicznych Jair Lapid powiedział, że Izrael "wyznaje liberalne wartości", jednak znajduje się w "podobnej sytuacji do państw bałtyckich", w związku z czym nie podjęto jeszcze decyzji o izraelskiej odpowiedzi na konflikt w Europie.

 

Zdjęcia satelitarne opublikowane przez amerykańską firmę Maxar Technologies przedstawiają rozmieszczenie ponad 100 pojazdów wojskowych oraz kilkudziesięciu namiotów wojskowych na południu Białorusi - poinformowała agencja Reutera.

fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

Więcej dowiesz się tutaj.

W kontrolowanym przez separatystów Doniecku na wschodzie Ukrainy słychać było we wtorek późnym wieczorem głośną eksplozję - poinformowała agencja Reutera, powołując się na naocznego świadka.

Tutaj przeczytasz więcej

Pierwsza transza amerykańskich sankcji objęła dwa powiązane z Kremlem banki, WEB i PSB i zakaz obrotu rosyjskimi obligacjami; nałożono je także na synów trzech znaczących postaci z otoczenia Putina. Według eksperta Briana O'Toole'a, jest to "dość mocny ruch otwierający", który pozostawia jednak duże pole manewru na wypadek dalszej eskalacji.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie