Wielonarodowe ćwiczenia Saber Strike 2022

Polska
Wielonarodowe ćwiczenia Saber Strike 2022

W poniedziałek na terytorium Polski rozpoczęły się organizowane przez USA wielonarodowe ćwiczenia Saber Strike 2022. Bierze w nich udział 1300 żołnierzy z Polski oraz około 300 jednostek sprzętu wojskowego. - Takie wydarzenia szkoleniowe są doskonałym przykładem wspólnych zdolności i pokazują, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi - przekazało dowództwo.

Saber Strike to wielonarodowe ćwiczenie odbywające się w krajach bałtyckich i w Polsce, organizowane przez dowództwo wojsk lądowych USA w Europie i Afryce.

 

 

Wydarzenie szkoleniowe było planowane z dużym wyprzedzeniem i - jak podkreśla dowództwo - nie jest powiązane z "żadną bieżącą lub trwają operacją".

 

"Szkolenie jest  doskonałym przykładem wspólnych zdolności i pokazują, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi" – przekazano w informacji dowództwa. Dodają także, że wszystkie działania na terenie Polski są koordynowane i kierowane przez Wojsko Polskie.

 

Saber Strike 2022. Plan ćwiczeń 

Jak podało DG RSZ, pododdział 2 Pułku Kawalerii USA (2nd Cavalry Regiment) wykona marsz z Niemiec do Państw Bałtyckich przez terytorium RP, na trasie Jędrzychowice (przejście graniczne z Niemcami), Żagań, Wrocław, Łask, Mińsk Mazowiecki, Orzysz, Budzisko (przejście graniczne z Litwą). 

 

ZOBACZ: Ćwiczenia Saber Strike. Od soboty na polskich drogach kolumny pojazdów wojskowych

 

Marszem na odcinku Żagań-Orzysz, w którym uczestniczy pododdział z 17 Brygady Zmechanizowanej, kieruje 11 Dywizja Kawalerii Pancernej. Na poligonie w Bemowie Piskim odbędzie się wspólne szkolenie żołnierzy z Polski oraz sojuszników.

 

Ćwiczenie potrwa do 4 marca. 

nb/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie