Były kanclerz Niemiec pracuje w rosyjskim koncernie gazowym. SPD: ma prawo do życia prywatnego

Świat
Były kanclerz Niemiec pracuje w rosyjskim koncernie gazowym. SPD: ma prawo do życia prywatnego
Wikimedia Commons
Gerhard Schroeder

W obliczu krytyki wobec byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera za lobbing na rzecz Rosji lider frakcji jego partii SPD Rolf Muetzenich podkreślił, że polityk "ma prawo do życia prywatnego", a "oprócz działalności gospodarczej jest również mocno zaangażowany w inicjatywy humanitarne i wspiera artystów”.

Zapytany o zaangażowanie Gerharda Schroedera w rosyjski przemysł energetyczny, lider frakcji w SPD Rolf Muetzenich powiedział w weekend gazetom grupy medialnej Funke: "Mam ten sam pogląd, co jeden z moich poprzedników, Peter Struck: ja bym tego nie zrobił".

 

Dodał jednak, że niezależnie od tego Schroeder wykonał świetną robotę jako kanclerz. "Przeprowadził nasz kraj przez egzystencjalny kryzys w polityce społecznej i gospodarczej. Cenię go za to, jak również za jego "nie" dla wojny w Iraku" - powiedział lider parlamentarnej frakcji socjaldemokratów.

 

ZOBACZ: Ukraina-Rosja. Lufthansa zawiesiła loty do Kijowa i Odessy

 

Zapytany, czy to prywatna sprawa byłego kanclerza, że został lobbystą na rzecz rosyjskiego gazu, Muetzenich powiedział: "Gerhard Schroeder ma prawo do życia prywatnego. Oprócz działalności gospodarczej jest również mocno zaangażowany w inicjatywy humanitarne i wspiera artystów".

Schroeder przyjacielem Putina?

Schroeder, uważany za wieloletniego przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina, jest szefem rady dyrektorów rosyjskiego państwowego koncernu energetycznego Rosnieft. Ponadto socjaldemokrata zajmuje czołowe pozycje w projektach Nord Stream i Nord Stream 2, gazociągów łączących Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie. Rosyjski gigant gazowy Gazprom poinformował też niedawno o nominacji Schroedera do rady dyrektorów tego koncernu - przypomina portal tygodnika "Spiegel".

 

ZOBACZ: Rosja-Ukraina. Unia Europejska szykuje sankcje na Rosję. Ursula von der Leyen o szczegółach

 

Były kanclerz wywołał ostatnio poruszenie i krytykę swoimi wypowiedziami na temat kryzysu na Ukrainie, na przykład skrytykował żądania Ukrainy dotyczące dostaw broni jako "pobrzękiwanie szabelką".

jk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie