Silny wiatr w Polsce. Alerty pierwszego i drugiego stopnia

Polska
Silny wiatr w Polsce. Alerty pierwszego i drugiego stopnia
PAP/Mateusz Marek
Ostrzeżenia obowiązują w poniedziałek od godz. 1.00 w nocy do godz. 18.00

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę kolejne ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty pierwszego i drugiego stopnia obowiązują na północnym zachodzie i na południu kraju. Najsilniej będzie wiało w woj. zachodniopomorskim - tam wiatr może osiągnąć nawet 100 km/h.

Ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW wydał dla północnych powiatów województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy prognozują w tym regionie kraju wystąpienie bardzo silnego wiatru o prędkości od 55 km/h do 70 km/h, w porywach nawet do 100 km/h.

 

Dodatkowo miejscami mogą wystąpić także burze. Ostrzeżenia obowiązują w poniedziałek od godz. 1.00 w nocy do godz. 18.00.

 

ZOBACZ: Orkan Eunice. Ponad 406 tys. odbiorców bez prądu. Najwięcej na Mazowszu

 

Dla pozostałej części woj. zachodniopomorskiego wydano natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Przewidują one, że wiatr będzie wiał z prędkością od 40 km/h do 55 km/h, a w porywach osiągnie do 90 km/h. Również w tej części województwa prognozowane są lokalne burze. Ostrzeżenia te obowiązują do poniedziałku do godz. 16.

 

Alerty pierwszego stopnia na południu

Ponadto, alertem pierwszego stopnia objęto także część południowej Polski, tj.: woj. śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie. W tych miejscach kraju należy spodziewać się wiatru wiejącego z prędkością od 15 km/h do 30 km/h, a w porywach do 75 km/h. Ostrzeżenia te obowiązują do niedzieli do godz. 17.

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

 

Drugi stopień ostrzeżenia oznacza duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecenia są podobne jak w stopniu trzecim. 

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie