Hiszpania. Rząd podwyższył do 2 lat karę więzienia za znęcanie się nad zwierzętami domowymi

Świat
Hiszpania. Rząd podwyższył do 2 lat karę więzienia za znęcanie się nad zwierzętami domowymi
Pixabay/PicsbyFran
Nowa regulacja przewiduje m.in. likwidację spisu niebezpiecznych ras psów

Podczas piątkowego posiedzenia rząd Hiszpanii zatwierdził nowe przepisy o opiece nad zwierzętami domowymi. Przewidują one min. karę do 2 lat więzienia za zabicie zwierzęcia.

Zgodnie z przepisami rządowego dekretu, zwanego Prawem o Ochronie Zwierząt, w przypadku pobicia zwierzęcia ze skutkiem śmiertelnym sprawca może zostać skazany na 24 miesiące więzienia. Dotychczas maksymalna sankcja wynosiła 18 miesięcy.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Proces o opiekę nad psem. Zwierzęta towarzyszące stały się prawnymi członkami rodziny

 

W sytuacji gdyby wskutek znęcania się zwierzę miało trafić do weterynarza, autorowi zadanego okrucieństwa będzie groziło do 18 miesięcy pozbawienia wolności.

Minister: regulacja służy głównie ochronie psów

Nowa regulacja przewiduje m.in. likwidację spisu niebezpiecznych ras psów.

 

Wprawdzie nowe przepisy stanowią, że prawo otacza opieką "kręgowce" przetrzymywane w domach, ale podczas piątkowej konferencji prasowej w Madrycie minister praw socjalnych i Agendy 2030 Ione Belarra wyjaśniła, że nowa regulacja służy głównie ochronie psów i kotów. Dodała, że przepisy mają je chronić m.in. przed masowym porzucaniem.

 

ZOBACZ: Premier League: Kurt Zouma znęcał się nad kotem. Kopał i bił zwierzę

 

Organizacje praw zwierząt szacują, że co roku w Hiszpanii porzucanych jest przez swoich właścicieli od 150 tys. do 300 tys. czworonogów, głównie psów. Zgodnie z nowym prawem za porzucenie zwierzęcia jego właścicielowi będzie groził mandat w wysokości do 30 tys. euro.

 

Według informacji dziennika "La Vanguardia" w Hiszpanii w 2021 r. było 9,3 mln psów oraz 5,8 mln kotów, czyli o prawie 40 proc. więcej niż w 2019 r., w ostatnim roku przed pandemią COVID-19.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie