Młody rekin-widmo w rękach naukowców. "Niewiele o nim wiemy"

Świat
Młody rekin-widmo w rękach naukowców. "Niewiele o nim wiemy"
NIWA New Zeland
Niedawno wykluty rekin-widmo

Naukowcy z Nowej Zelandii złapali świeżo wyklutego rekina-widmo. - To bardzo rzadkie i ekscytujące odkrycie - podał dr Brit Finucci. Zbadanie młodego przedstawiciela tego tajemniczego rodzaju ryb pozwoli na zdobycie o nim większej liczby informacji.

Rekiniego noworodka znaleziono podczas badań na głębokości około 1200 metrów w okolicach Chatham Rise, niedaleko wschodniego wybrzeża Wyspy Południowej.

 

- Ten rekin niedawno się wykluł. To zdumiewające. Większość głębinowych rekinów-widmo jest znanych w postaci dorosłych osobników. O młodych wciąż niewiele wiemy. Odnalezienie go pozwoli nam lepiej zrozumieć tę tajemniczą grupę ryb - podkreślił dr Brit Finnuci National Institute of Water and Atmospheric Research w Nowej Zelandii.

 

Gatunek-zagadka

Rekiny-widmo są blisko spokrewnione z rekinami i płaszczkami. Ich szkielet składa się głównie z chrząstki. Naukowcy określają je chimerami.

 

Obecna wiedza pokazuje, że w głębinach oceanicznych żyje około 50 gatunków ryb chimerowych. Wiadomo o nich stosunkowo niewiele. Rodzaj gatunku osobnika z Nowej Zelandii nie jest jeszcze znany. Wymaga to dalszych badań i analiz.

ac/CNN
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie