CNN: "Ekstremalnie bliskie" spotkanie samolotów USA i Rosji nad Morzem Śródziemnym

Świat
CNN: "Ekstremalnie bliskie" spotkanie samolotów USA i Rosji nad Morzem Śródziemnym
CC0; Zdj. ilustracyjne
P-8 Poseidon amerykańskiej marynarki wojennej

Kilka rosyjskich samolotów wojskowych zbliżyło się w miniony weekend na "ekstremalnie bliską" odległość do samolotu marynarki wojennej USA nad Morzem Śródziemnym - podała telewizja CNN. Rosyjskie maszyny miały wykonać "niebezpieczne i nieprofesjonalne" manewry.

Według CNN do incydentu doszło nad wodami międzynarodowymi, kiedy do samolotu patrolowego marynarki wojennej Boeing P-8 podleciało kilka samolotów rosyjskich. Źródła telewizji nie określiły, na jaką odległość zbliżyły się samoloty, ale "manewry Rosjan zostały opisane jako niebezpieczne i nieprofesjonalne".

Odległość kilku stóp

Incydent miał zostać zapisany na nagraniu wideo. Według agencji Reutera, dystans między samolotami mógł wynieść kilka stóp (jedna stopa to 30,48 cm).

 

ZOBACZ: Rosja-Ukraina. Antony Blinken: kolejni żołnierze przybywają pod granicę

 

Według raportów Pentagonu, wkrótce potem doszło do kolejnego bliskiego spotkania rosyjskich i amerykańskich samolotów.

 

CNN podaje również, że do innego incydentu doszło we wtorek nad wschodnią Syrią, kiedy amerykańskie myśliwce odeskortowały rosyjski samolot transportowy i dwa bombowce, gdy Rosjanie nie poinformowali Amerykanów o ruchu swoich maszyn nad strefą z odpowiednim wyprzedzeniem, wbrew wcześniejszym ustaleniom.

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie