Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej: Polacy mogą czuć się bezpiecznie

Polska
Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej: Polacy mogą czuć się bezpiecznie
PAP/Leszek Szymański
Prezydent Andrzej Duda

- Pragnę wszystkich uspokoić - Polska spokojnie i konsekwentnie przygotowuje się na różne sytuacje, które mogą wystąpić. Obywatele mogą czuć się bezpiecznie - deklarował prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej, podczas której omawiana była sytuacja na linii Ukraina-Rosja.

Posiedzenie Rady Gabinetowej odbyło się w Pałacu Prezydenckim i objęte było klauzulą tajności.

 

- Omawialiśmy różne scenariusze tego co się dzieje wokół Ukrainy. Wśród scenariuszy był taki zakładający wybuch konfliktu zbrojnego, wszystkie sytuacje, które wtedy mogą nastąpić, chociażby problem uchodźców, którzy mogliby szukać pomocy w Polsce - powiedział prezydent po posiedzeniu Rady Gabinetowej.

 

- Głównym tematem spotkania było to, czy Polska jest zabezpieczona na różne warianty, które mogą nastąpić. Ministrowie szczegółowo zdawali relacje, jak wygląda szczegółowo stan przygotowań - dodał Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: Stoltenberg: Rosji przyjdzie zapłacić wysoką cenę za ewentualną agresję na Ukrainę

 

- Z całą pewnością można mówić o tym, że jest bardzo adekwatna reakcja ze strony polskich władz do tego, jaki może być potencjalny rozwój sytuacji na Ukrainie. Przygotowania są realizowane, odpowiednie środki są zabezpieczone. Pragnę wszystkich uspokoić - Polska spokojnie i konsekwentnie przygotowuje się na różne sytuacje, które mogą wystąpić. Obywatele mogą czuć się bezpiecznie - deklarował prezydent RP.

 

- Potrzebna nam jest jedność i zgodna współpraca wewnętrznie, najlepiej na całej scenie politycznej. Potrzebna nam jest też jedność w przestrzeni międzynarodowej, w ramach UE i NATO - dodał.

 

Andrzej Duda przekazał także, że w ciągu najbliższych dni prowadzić będzie rozmowy z prezydentami innych państw. - Wierzę w to głęboko, że uda nam się zapobiec konfliktowi, że ta sytuacja zostanie rozwiązana na drodze dyplomatycznej, wszyscy w tej chwili do tego dążymy - powiedział.

Skład Rady Gabinetowej

Rada Gabinetowa jest zwoływana przez prezydenta, by omówić sprawy szczególnie ważne dla interesu państwa. Składa się z członków Rady Ministrów, obradujących pod przewodnictwem głowy państwa. 

 

Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów. Jak czytamy na stronie KPRP, Rada stanowi forum współpracy władzy wykonawczej umożliwiające uzgodnienie wspólnego stanowiska.

 

an/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie