Śląsk. Wybuch w fabryce materiałów wybuchowych w Krupskim Młynie

Polska
Śląsk. Wybuch w fabryce materiałów wybuchowych w Krupskim Młynie
remiza.pl
Wybuch z zakładzie Nitroerg w Krupskim Młynie

Potężny wybuch wstrząsną okolicą, po tym jak doszło do eksplozji w fabryce materiałów wybuchowych w Krupskim Młynie. Do niekontrolowanej detonacji doszło podczas procesu technologicznego mieszania nitrogliceryny. Trwają poszukiwania dwóch pracowników, którzy po wybuchu nie zgłosili się w punkcie zbiórki.

- Około 17.15 na terenie zakładu w Krupskim Młynie doszło do detonacji w jednym z budynków okołoprodukcyjnych - mówił Krzysztof Maciejczyk, rzecznik firmy Nitroerg.

 

Wybuch w zakładzie był słyszalny w odległości wielu kilometrów od fabryki. Jak podała wcześniej straż pożarna, do niekontrolowanej detonacji doszło podczas procesu technologicznego mieszania 800 kg nitrogliceryny. Zniszczony został jeden z budynków produkcyjnych. Rozpoczęły się poszukiwania dwóch pracowników, którzy po wybuchu nie zgłosili się w punkcie zbiórki.

 

ZOBACZ: Wielkopolskie. Zderzenie pociągu z samochodem ciężarowym. Wybuchł pożar

 

- Na miejscu działa 17 zastępów straży pożarnej z Tarnowskich Gór i okolicznych jednostek - przekazał chwile po godz. 18:00 polsatnews.pl mł. kat. Wojciech Polaczek.

 

Do akcji ratunkowej po wypadku skierowano ok. 30 zastępów strażackich, m.in. grupę poszukiwawczą z psami szkolonymi do odnajdowania ludzi. Zakład w Krupskim Młynie zajmuje rozległy, ok. 200-hektarowy teren. Przedstawiciele firmy podkreślają, że nie ma żadnego zagrożenia dla obiektów znajdujących się w sąsiedztwie zakładu ani okolicznych mieszkańców. Niewielkie ogniska pożaru po eksplozji zostały opanowane.

 

Na rannych czeka śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

 

 

Przyczyny detonacji wyjaśni komisja 

- Komisja wyjaśniająca przyczyny i okoliczności wypadku zostanie powołana w najbliższych godzinach. W jej skład wejdą zarówno eksperci w zakresie technologii związanej z wytwarzaniem materiałów wybuchowych, jak i specjaliści z zakresu bezpieczeństwa pracy - zaznaczył rzecznik Nitroerg.

 

Firma nie udziela obecnie informacji na temat zaginionych pracowników ani charakteru wykonywanych przez nich czynności. - W pierwszej kolejności musimy powiadomić rodziny zaginionych pracowników o tym, iż właśnie oni są obecnie poszukiwani - wyjaśnił Maciejczyk.

Zakład Nitroerg

Należący do Grupy KGHM Nitroerg to największy w Polsce i jeden z największych w Europie producentów materiałów wybuchowych oraz systemów inicjowania do użytku cywilnego.

 

Zakład w Krupskim Młynie jest częścią spółki Nitroerg SA, w skład której wchodzi też fabryka w Bieruniu. Firma wytwarza m.in materiały wybuchowe emulsyjne, nitroglicerynowe i amonowo-saletrzane, nieelektryczne systemy inicjowania i zapalniki elektryczne.

 

W przeszłości w zakładach spółki dochodziło już do wypadków, także śmiertelnych. W styczniu ub. roku w wyniku eksplozji zginął 49-letni pracownik zakładu w Bieruniu.

 

ap/bas / RMF FM / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie