Ministerstwo Finansów. Odchodzi dyrektor generalna. To bliska współpracowniczka Morawieckiego

Polska
Ministerstwo Finansów. Odchodzi dyrektor generalna. To bliska współpracowniczka Morawieckiego
Polsat News
Ministerstwo Finansów

Kolejna zmiana w ministerstwie finansów. Ze stanowiska odchodzi Renata Oszast, dyrektor generalna Ministerstwa Finansów. Dziennikarze zwracają uwagę, że to najbliższa współpracowniczka premiera Mateusza Morawieckiego.

"Szanowni Państwo, dziś jest ostatni dzień mojej pracy na stanowisku dyrektora generalnego. Przez ostatnie 2,5 roku każdego dnia podejmowałam działania, które miały na celu wesprzeć Państwa w realizacji zadań merytorycznych" - miała napisać Oszast w wewnętrznej wiadomości, którą cytuje Business Insider.

Jak podkreślają dziennikarze, Oszast była bliską współpracowniczką premiera Morawieckiego i "szarą eminencją" resortu.

Polski Ład. Kaczyński zapowiadał konsekwencje

Dokładnie tydzień temu ze stanowiska zrezygnował minister finansów Tadeusz Kościński. Kilka dni temu z kolei premier odwołał ze stanowiska wiceszefa resortu Jana Sarnowskiego.

 

Wyciągnięcie konsekwencji personalnych wobec tych, którzy przygotowywali wprowadzenie podatkowej części Polskiego Ładu zapowiedział w niedawnym wywiadzie dla PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Na poziomie politycznym, półpolitycznym - niezupełnie zapanowali nad tym, co jest im podległe, i tam, być może, zadziałał brak dostatecznych kwalifikacji, być może także i brak dobrej woli" - mówił.

 

ZOBACZ: Marek Suski przeprasza za Polski Ład. "Nie wiem, ile straciłem"

 

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do o 12 800 zł.

 

Na początku stycznia media informowały jednak o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany, które pozwolą objąć preferencją dla klasy średniej kolejnych podatników. Zgodnie z informacjami podanymi przez ministra finansów ulgą objęci będą m.in.: emeryci i renciści, osoby na umowach zleceniach, osoby otrzymujące opodatkowane świadczenia ZUS i w szerszym zakresie nauczyciele akademiccy.  

jk/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie