Warszawa. Polonez przed Pałacem Prezydenckim. Gest sprzeciwu wobec "lex Czarnek"

Polska
Warszawa. Polonez przed Pałacem Prezydenckim. Gest sprzeciwu wobec "lex Czarnek"
PAP/Paweł Supernak
Protest przed Pałacem Prezydenckim przeciwko "lex Czarnek" zwołała organizacja "Wolna szkoła"

Młodzież protestuje przeciwko "lex Czarnek" przed Pałacem Prezydenckim tańcząc poloneza. "Projekt ministra Czarnka uderza w polską szkołę, wprowadza polityczny nadzór kuratora i ogranicza oddolne inicjatywy uczniowskie, wprowadza polityczny nadzór (...) Możemy mieć różne poglądy i wartości, ale wszyscy chcemy czuć się w szkole bezpiecznie" - wskazują organizatorzy zapraszając do wspólnego tańca.

Sejm odrzucił w środę sprzeciw Senatu wobec noweli prawa oświatowego, tzw. lex Czarnek, wzmacniającej rolę kuratorów oświaty i zmieniającej zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Polonez przed Pałacem PrezydenckimPAP/Paweł Supernak
Polonez przed Pałacem Prezydenckim

 

"Ustawa właśnie trafiła na biurko prezydenta i to ostatni moment, by móc ją powstrzymać. Bądźcie z nami" — czytamy w zapowiedzi niedzielnego protestu organizowanego przez organizację "Wolna Szkoła". 

 

 

W pierwszej parze tańczy siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego Franciszek Broda.

O co chodzi z "lex Czarnek"?

Zgodnie z nowelizacją, której projekt przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.

Polonez przed Pałacem PrezydenckimPAP/Paweł Supernak
Polonez przed Pałacem Prezydenckim

W noweli zapisano też, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia. Organ prowadzący będzie miał 14 dni na odwołanie dyrektora, jeżeli tego nie zrobi, to powierzenie stanowiska dyrektora wygaśnie 14 dni po otrzymaniu wniosku. W nowelizacji nie przewidziano drogi odwołania się.

Lex Czarnek. Ustawa wzmacnia pozycję kuratora oświaty

Nowelizacja wzmacnia również pozycję kuratora oświaty, jeśli chodzi o wspólne kompetencje organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego. Wszędzie tam, gdzie do tej pory wymagana była opinia kuratora, zapisano, że musi być to opinia pozytywna. Do ustawy wprowadzono katalog warunków, jakie muszą być spełnione, by organ prowadzący mógł zlikwidować szkołę lub placówkę.

 

Polonez przed Pałacem PrezydenckimPAP/Paweł Supernak
Polonez przed Pałacem Prezydenckim

Wzmocniono też nadzór nad szkołami i placówkami niepublicznymi. Kurator będzie mógł wydać osobie prowadzącej taką szkołę lub placówkę polecenie niezwłocznego umożliwienia wykonania czynności dotyczących nadzoru pedagogicznego.

Nauka zdalna z innych powodów niż covid

Nowela wprowadza też możliwość prowadzenia nauki zdalnej z innych powodów, niż COVID-19, o ile zawieszenie zajęć stacjonarnych trwa dłużej niż dwa dni. Daje też możliwość organizowania zdalnego nauczania dla uczniów objętych indywidualnym nauczaniem lub uczniów hospitalizowanych.

 

Zawiera także przepisy dotyczące funkcjonowania filii szkół artystycznych i oddziałów przysposobienia wojskowego w szkołach ponadpodstawowych.

 

Polonez przed Pałacem PrezydenckimPAP/Paweł Supernak
Polonez przed Pałacem Prezydenckim

 

Wprowadzono też zapisy, zgodnie, z którymi minister edukacji i nauki umożliwienia Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzanie analiz przyczyn nieobecności nauczycieli w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego lub czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, w tym monitorowania przyczyn, skali oraz cykliczności nieobecności w oparciu o dane z Systemu Informacji Oświatowej. Dane mają posłużyć też do badań, prognoz lub opracowań dotyczących nieobecności nauczycieli w pracy wskutek choroby, a także szacowania skutków finansowych zmian przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja zawiera też przepisy dotyczące funkcjonowania filii szkół artystycznych i oddziałów przysposobienia wojskowego w szkołach ponadpodstawowych.

 

mad/msl / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie