Sondaż CBOS. Wzrost poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. Cztery partie w Sejmie

Polska
Sondaż CBOS. Wzrost poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. Cztery partie w Sejmie
PAP/Marcin Obara
Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 30 proc. poparcie

Według najnowszego sondażu CBOS, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w styczniu, Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 30 proc. poparcia. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska, na którą swój głos oddać chciałoby 17 proc. wyborców. Kolejne miejsca w wyborach zajęłyby Polska 2050 (11 proc.) oraz Konfederacja (7 proc.).

Tak jak w poprzednim miesiącu, chęć udziału w wyborach zadeklarowało 74 proc. badanych, po 13 proc. natomiast stanowią osoby, które nie mają zamiaru głosować oraz niezdecydowani.

 

Jak zaznacza CBOS, wyniki lutowego sondażu są podobne, jak te ze stycznia. W porównaniu z początkiem stycznia nieco zyskało ugrupowanie rządzące. Chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość lub jego koalicjantów deklaruje 30 proc. wyborców. To o 1 punkt procentowy więcej niż w ubiegłym miesiącu.

 

ZOBACZ: Kryzys na Ukrainie. Lech Wałęsa: nie popieram już Putina

 

1 pkt proc. straciła natomiast Koalicja Obywatelska, którą popiera obecnie 17 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 mająca 11 proc. sympatyków. Partia Szymona Hołowni w porównaniu z ostatnim pomiarem również straciła 1 pkt proc.

 

Szanse na wprowadzenie swoich przedstawicieli do nowego parlamentu miałaby jeszcze tylko Konfederacja popierana przez 7 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów ( plus 2 pkt proc.).

Lewica, Kukiz'15 i PSL poza Sejmem

Natomiast poniżej wyborczego progu znalazłyby się Lewica oraz PSL-Koalicja Polska mające wśród zdeklarowanych wyborców odpowiednio 3 oraz 2 proc. zwolenników - to taki sam wynik Lewicy jak w ubiegłym miesiącu, natomiast o 1 punkt procentowy gorszy w przypadku PSL.

 

Swoich zwolenników znalazły w zestawieniu CBOS partia Kukiz’15 - 1 proc. głosów, analogicznie jak w styczniu. CBOS w komunikacie podkreśla, że wszystkie odnotowane zmiany w obserwowanym poparciu są nieistotne statystycznie.

 

ZOBACZ: Paweł Kukiz: Jeśli powstanie komisja, poproszę o wyznaczenie dwóch wiceprzewodniczących

 

23 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów (wzrost o jeden punkt procentowy) na pytanie o swoje sympatie partyjne wybrała odpowiedź "Trudno powiedzieć". Dodatkowo 5 proc. wyborców (bez zmian w stosunku do stycznia) z jakichś względów odmawia odpowiedzi na pytanie o preferencje partyjne. W sumie zatem preferencje partyjne aż 28 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów pozostają nieznane.

 

Badanie CBOS zostało przeprowadzone między 31 stycznia i 10 lutego na reprezentatywnej, imiennej próbie 1 tys. 65 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru numerów PESEL. Respondenci mieli do wyboru trzy metody ankietowania: CAPI (wywiad osobisty) - 53 proc. badanych, CATI (wywiad telefoniczny) - 30 proc. badanych oraz CAWI (wywiad internetowy) - 17 proc. badanych

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie