Dania. Od lutego nie obowiązują restrykcje covidowe. Spada liczba zakażeń

Świat
Dania. Od lutego nie obowiązują restrykcje covidowe. Spada liczba zakażeń
PAP/EPA/LISELOTTE SABROE
Metro w Kopenhadze

Po zniesieniu 1 lutego restrykcji pandemicznych w Danii notuje się niższe wskaźniki zakażeń koronawirusem, przede wszystkim w Kopenhadze, gdzie wcześniej były one najwyższe. W całym kraju pozostaje jednak problem 100 tys. przełożonych operacji.

Według dyrektora Duńskiej Agencji Kontroli Zakażeń (SSI) Henrika Ulluma statystyki pokazują, że zaczyna działać odporność nabyta po przechorowaniu COVID-19 oraz w wyniku szczepienia.

 

- Poprawia się sytuacja w mocno dotkniętej pandemią Kopenhadze oraz w gminach na zachód od regionu stołecznego, a zaczynają rosnąć wskaźniki zakażeń na zachodzie kraju, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie notowano wcześniej niższe wskaźniki - wskazuje Ullum.

W Kopenhadze poprawia się sytuacja

Jak pokazuje w reportażu telewizja DR, w szkole podstawowej Herstedvester w Albertslund pod Kopenhagą półtora tygodnia temu z powodu COVID-19 nieobecna była połowa uczniów oraz 20 nauczycieli. Dziś sytuacja się poprawia.

 

ZOBACZ: Szwecja: testowanie na COVID-19 nie będzie już powszechnie zalecane

 

Ogółem w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Danii 34 849 przypadków COVID-19; to mniej niż utrzymujące się w ostatnich dniach dobowe przyrosty zakażeń rzędu 40-50 tys.

 

Wciąż jednak rośnie liczba hospitalizacji wśród zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby było ich 1294 (więcej o 91). Utrzymuje się względnie niska liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii - 31.

100 tys. przełożonych operacji

Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Magnus Heunicke, do końca lutego zaległości w systemie opieki zdrowotnej wyniosą 100 tys. przełożonych zabiegów oraz operacji.

 

ZOBACZ: Łódź: szczepienie przeciw COVID-19 dla bezdomnych przed archikatedrą

 

W tym celu rząd wspólnie z regionami ma stworzyć plan wyjścia z sytuacji. Pomóc ma także sektor prywatny służby zdrowia. Pierwsze rozmowy mają odbyć się w tym tygodniu.

 

Dania jako pierwszy kraj w UE 1 lutego zniósł wszystkie restrykcje koronawirusowe.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie