Maroko. Wydobyto 5-latka, który we wtorek wpadł do 32-metrowej studzienki. Chłopiec nie żyje

Świat
Maroko. Wydobyto 5-latka, który we wtorek wpadł do 32-metrowej studzienki. Chłopiec nie żyje
Mimo skomplikowanej akcji ratunkowej, szczęśliwy finał nie potrwał długo. Chłopiec zmarł wkrótce po wydobyciu go ze studni

Pięcioletni Rayan, który we wtorek wieczorem wpadł do studzienki w miejscowości Ighran, na północy Maroka, został w sobotę wydobyty przez ekipę ratunkową. Uwięzionemu w wąskim otworze na głębokości 32 metrów dziecku przez cztery doby dostarczano tlen oraz wodę z dodatkiem cukru. Jak podają media, dziecku nie udało się przeżyć.

Jak podały marokańskie i włoskie media, które powołały się na oświadczenie służb, chłopcu nie udało się przeżyć. Pięcioletni Rayan miał umrzeć wkrótce po tym, jak ratownicy wydobyli go z wykopaliska.

 

ZOBACZ: Austria. Dziewięć ofiar śmiertelnych lawin w ciągu ostatniej doby

 

Według portalu Arab News jeszcze przed wydobyciem dziecka z otworu członkowie ekipy medycznej sprawdzili stan zdrowia 5-latka. Jak wskazują media, medycy byli w studzience przez ponad cztery godziny. Media twierdzą, że chłopiec doznał obrażeń głowy i miał trudności z oddychaniem.

 

 

Rozpoczęta w środę rano operacja wykonania prostopadłego tunelu zakończyła się w sobotę rano. Kierownictwo ekipy ratunkowej wyjaśniło jednak, że akcja opóźniała się z powodu ryzyka zawalenia się skał oraz konieczności wprowadzenia do podkopu betonowych i metalowych struktur ochronnych.

Przerywana akcja ratunkowa

 

W piątek po południu akcja ratunkowa została wstrzymana na kilka godzin po zawaleniu się części tunelu wydrążonego przez koparki. Podobnie było w sobotę rano, kiedy na kilka godzin prace nad odwiertem prowadzącym do miejsca uwięzienia chłopca utrudnił twardy blok skalny.

 

 

Członek ekipy ratowniczej Abdel Hadi Tamrani potwierdził, że podczas działań służących wykonaniu odwiertu prowadzącego do miejsca uwięzienia chłopca istniało wysokie ryzyko zasypania tunelu przez skały. Dodał, że w ostatniej fazie operacji ratownicy używali jedynie narzędzi ręcznych.

Na miejscu tragedii modliły się tłumy w intencji Rayana

Stacja Tele Maroc przypomina, że ratownicy przed wykonaniem prostopadłego odwiertu próbowali wpuścić do studzienki, do której wpadł Rayan, 12-letniego ochotnika. Wolontariuszowi nie udało się jednak przecisnąć do pięciolatka w wąskim na 26 cm otworze.

 

Marokańskie radio SNRT odnotowuje, że przez cztery doby, podczas których uwięziony był w studzience chłopiec, w miejscu tragedii gromadziły się na czuwaniu i modlitwach w intencji Rayana setki mieszkańców prowincji Szafszawan, na terenie której leży wieś Ighran.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie