TSUE: Polska i Czechy poinformowały o umowie ws. Turowa. Sprawa znika z rejestru

Świat
TSUE: Polska i Czechy poinformowały o umowie ws. Turowa. Sprawa znika z rejestru
Wikimedia Commons
TSUE wykreślił ze swojego rejestru sprawę dotyczącą kopalni Turów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował, że rządy Czech i Polski poinformowały go w piątek o zawarciu ugody ws. kopalni Turów. To oznacza, że sprawa zainicjowana przez rząd w Pradze zostanie wykreślona z rejestru. Polskie władze wnioskują do TSUE, aby zaprzestano naliczania kar za funkcjonowanie Turowa.

W czwartek premierzy Polski i Czech - Mateusz Morawiecki oraz Petr Fiala - porozumieli się ws. funkcjonowania kopalni Turów. Uzgodniono, że nasz kraj wypłaci Czechom łącznie 45 mln euro odszkodowania, z czego 10 mln euro - pokryte przez Fundację PGE - trafi do kraju (województwa) libereckiego, położonego blisko granicy z Polską.

 

ZOBACZ: Rosja. Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder kandydatem do rady dyrektorów Gazpromu

 

- Nadzór UE nad obowiązywaniem umowy uzgodniliśmy na pięć lat - uściślał Fiala.

Praga i Warszawa potwierdzają: Polska przelała rekompensatę

Nasz rząd obiecał również, że dokończy budowę specjalnej bariery powstrzymującej odpływ wody z gruntów leżących po czeskiej stronie granicy, wału ziemnego, jak i utworzy monitoring środowiskowy. Zadeklarował również uruchomienie funduszu na projekty lokalne.

 

W piątek należne Czechom środki wpłynęły na ich konto. Władze w Pradze wycofały więc skargę z TSUE. Tego samego dnia popołudniu głos w sprawie zabrał też sam Trybunał.

 

ZOBACZ: Porozumienie z Czechami w sprawie kopalni Turów. Premier: umowa podpisana

 

- Rządy Czech i Polski poinformowały w piątek Trybunał o zawarciu ugody ws. kopalni Turów. W takich przypadkach regulamin stanowi, że prezes Trybunału postanawia o wykreśleniu sprawy z rejestru - powiadomił Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE.

Pełnomocnik RP w piśmie do TSUE: prosimy o zaprzestanie naliczania kar

PAP dotarła do pisma, jakie w piątek zostało skierowane przez pełnomocnika RP w postępowaniach przed organami sądowymi UE i trybunałem EFTA do sekretarza unijnego trybunału. Stwierdzono w nim m.in., że "Polska jak i Czechy w sposób ugodowy zakończyły spór i zrzekają się wszelkich roszczeń w tej sprawie".

 

ZOBACZ: Porozumienie ws. Turowa. Anna Moskwa: Czesi otrzymali już potwierdzenie przesłania przelewu

 

Pełnomocnik poprosił również o wykreślenie sprawy Turowa z rejestru, "aby zapobiec dalszemu naliczaniu kar w wysokości 500 tys. euro dziennie, nałożonych na Rzeczpospolitą Polską na mocy ww. postanowienia, które w związku z zawarciem ugody stało się bezprzedmiotowe".

TSUE zdecydował o karach dla Polski. Po czeskim wniosku

20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Stało się to w wyniku wniosku złożonego przez Czechy.

 

Tamtejsze władze alarmowały, że działalność prowadzona po polskiej stronie m.in. pozbawia wody mieszkańców miasta Liberec, a także generuje uciążliwy hałas.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie