Nawrót silnych, porywistych wiatrów. Pogoda na wtorek

Polska
Nawrót silnych, porywistych wiatrów. Pogoda na wtorek
Polsat News
We wtorek będzie wiało, choć tak silnych porywów jak w weekend nie będzie

Do Polski napływa kolejny niż. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla dziesięciu powiatów woj. zachodniopomorskiego. Najsilniej ma wiać nad morzem. Dla południowych powiatów województwa małopolskiego prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne.

Synoptyk IMGW powiedział, że pogorszenie warunków pogodowych po chwilowej poniedziałkowej poprawie przyniesie nowy ośrodek niżowy. Z upływem dnia będzie wiało coraz mocniej - w porywach do 60 km/h, potem nad Polskę nadciągnie front opadów.

 

ZOBACZ: Czechy: Co najmniej jedna osoba zginęła na skutek wichury, tysiące ludzi nie ma prądu

 

- Niż napłynie do zachodniej Polski w ciągu dnia. Opady największą intensywność będą mieć w godzinach wieczornych - przekazał synoptyk. Prognozowana jest sztormowa pogoda nad Morzem Bałtyckim, szczególnie w zachodniej części Wybrzeża.

Prognozy na wtorek: opady śniegu z deszczem

Wieczorem opady śniegu z deszczem spodziewane są praktycznie w całej zachodniej Polsce, a w nocy z wtorku na środę dotrą we wschodnie rejony kraju. - We wtorek od rana zachmurzenie będzie przeważnie duże, większe przejaśnienia na południowym wschodzie - wskazał Szymon Ogórek. Dodał, że miejscami wystąpią opady śniegu.

 

- Na zachodzie oraz w górach spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm, na Kaszubach nawet o 8 cm - podał synoptyk IMGW.

 

ZOBACZ: Szczecin. Wózki sklepowe jeździły po parkingu, utrudnienia na kolei. Skutki orkanu Malik

 

Teoretycznie będzie nieco cieplej. Na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat maksymalna temperatura to minus trzy stopnie mrozu, około zera w centrum, do 4 stopni na morzem.

 

- Jednak ze względu na sumę warunków atmosferycznych tego ocieplenia raczej nie odczujemy - dodał Szymon Ogórek.

Ostrzeżenie dla woj. zachodniopomorskiego

Silny wiatr o średniej prędkości od 30 km/godz. do 45 km/godz. w porywach do 75 km/godz. prognozowany jest w powiatach goleniowskim, gryfickim, kamieńskim, kołobrzeskim, koszalińskim, polickim, sławieńskim, a także w Koszalinie, Szczecinie i Świnoujściu. Najsilniejsze porywy mają wystąpić w strefie brzegowej.

 

Według prognozy, zjawisko ma wystąpić we wtorek wieczorem, ostrzeżenie obowiązuje do godz. 4 w środę.

 

ZOBACZ: Wielkopolska. Silny wiatr uszkodził dach wielkiego kurnika. Zginęła część ptaków

 

IMGW wydało także ostrzeżenie drugiego stopnia przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych - obowiązuje do czwartku.

 

"W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (547 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Zalewie Szczecińskim oraz w ujściu Odry przewiduje się wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej stanów alarmowych" - poinformowano. 

Zawieje i zamiecie w Małopolsce

Intensywne opady śniegu spodziewane są w powiatach: limanowskim, myślenickim, nowotarskim, oświęcimskim, suskim, tatrzańskim i wadowickim. Szacuje się, że od godzin wieczornych dzisiejszego dnia do wczesnych godzin rannych w środę, pokrywa śnieżna może przyrosnąć miejscami od 20 do 30 cm. W powiatach gorlickim, nowosądeckim oraz Nowym Sączu może spaść od 10 do 20 cm śniegu.

 

Spodziewane są tu także zawieje i zamiecie śnieżne. Prędkość wiatru w porywach może osiągać 60 km/h. Ostrzeżenie przed silnym wiatrem pierwszego stopnia obowiązuje od godzin wieczornych we wtorek do środy rano i obejmuje Nowy Sącz oraz powiaty: limanowski, myślenicki, nowotarski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, gorlicki i nowosądecki.

Pełna mobilizacja sił i środków

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwrócił się do zarządców dróg o pełną mobilizację sił i środków.

 

"Przypominam też o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drogach, choćby o dostosowaniu prędkości do warunków. Pamiętajmy, że wszelkim opadom towarzyszy zmniejszona widoczność na drodze, dlatego tak ważne jest to, aby piesi nosili odblaski. W takich dynamicznych sytuacjach pogodowych ważne jest też chociażby to, aby mieć naładowany telefon na wypadek przerwy w dostawie prądu" - przypomniał wojewoda małopolski Łukasz Kmita w komunikacie. "Niestety zapowiada się niespokojna noc. Służby są w pełnej gotowości do wzmożonych działań" –- podsumował wojewoda.

 

W wyniku zawiei i zamieci śnieżnych, które nawiedziły Małopolskę w ostatnich dniach, zostały powalone drzewa, uszkodzone budynki, zerwane lub uszkodzone linie telefoniczne i energetyczne. Wśród 800 interwencji straży około 100 dotyczyło częściowych uszkodzeń dachów. Najwięcej razy straż pożarna interweniowała w Krakowie, Nowym Sączu, Wadowicach, Tarnowie i powiecie limanowskim. Większość zgłoszeń dotyczyła pomocy w usuwaniu wiatrołomów, zabezpieczenia budynków oraz linii energetycznych i telefonicznych.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie