Czerwony alert nad Bałtykiem. Przekroczone stany alarmowe, możliwa cofka. Prognoza pogody

Polska
Czerwony alert nad Bałtykiem. Przekroczone stany alarmowe, możliwa cofka. Prognoza pogody
PAP/Marcin Bielecki
Sztorm przy bałtyckim wybrzeżu w Kołobrzegu

Alert trzeciego stopnia obowiązuje dla wybrzeża Bałtyku, na Żuławach Wiślanych, a także dla okolic zalewów: Szczecińskiego i Wiślanego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że poziom wody w tych akwenach przekroczył stan alarmowy. Jednak niż Nadia, który w ostatnich dniach sprowadził silny wiatr i opady, wkrótce opuści Polskę.

Jak poinformował IMGW, ostrzeżenie o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych obejmuje m.in. obszar Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry (woj. zachodniopomorskie).

 

Podano, że w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (542 cm) oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Zalewie Szczecińskim przewiduje się "wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych".

 

ZOBACZ: Wielkopolska. Silny wiatr uszkodził dach wielkiego kurnika. Zginęła część ptaków

 

"W ujściu Odry przewiduje się wahania i wzrosty stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych" - czytamy w komunikacie Instytutu.

 

Wideo: sprawdź najnowszą prognozę pogody

 

IMGW ostrzega przed cofką w rzekach uchodzących do Bałtyki

Czerwony alert dotyczy też wód Bałtyku Południowego, czyli wybrzeża województwa zachodniopomorskiego, oraz Bałtyku Południowo-Wschodniego (woj. pomorskie). Według IMGW na całym Wybrzeżu mogą wystąpić "wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych".

 

"W ujściach rzek uchodzących do morza możliwe znaczące wzrosty stanów wody związane ze zjawiskiem cofki" - dodano.

 

ZOBACZ: Tajlandia. Plama ropy zagraża wybrzeżom i rafie koralowej

 

W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną alert trzeciego stopnia obowiązuje również na obszarze Zalewu Wiślanego i Żuławach (pomorskie, warmińsko-mazurskie). Według IMGW poziom wody może znacząco wzrosnąć w ujściach rzek uchodzących do Zalewu Wiślanego.

Alert obowiązuje co najmniej do końca poniedziałku

Meteorolodzy oceniają możliwość przekroczenia stanów alarmowych na tych obszarach na 90 proc. Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku do godz. 23.

 

Dodano, że w związku z dalszym spływem wód opadowo-roztopowych na rzekach Baudzie oraz Pasłęce (warmińsko-mazurskie) "przewiduje się wahania i wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych".

 

Alert trzeciego stopnia wydaje się, gdy stany wody - obserwowane lub prognozowane - układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Niż Nadia odpuści. IMGW: koniec tak gwałtownych zjawisk

Jaka pogoda czeka nas w najbliższym czasie? Według prognozy IMGW, w poniedziałek niż Nadia powoli będzie opuszczał granice Polski. Jak zaznacza Ewa Łapińska, synoptyk Instytutu, w najbliższych dniach pogodę w kraju będzie kształtował płytki niż.

 

ZOBACZ: Można sprawdzić, czy przeszło się infekcję koronawirusem. Prof. Włodzimierz Gut: trzeba wykonać test

 

- Pod jego wpływem znajdziemy się w poniedziałek, nie będzie niósł ze sobą tak gwałtownych zjawisk, z jakimi mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich dwóch dni. Będzie sporo chmur, ale z dużą ilością przejaśnień - przede wszystkim na Lubelszczyźnie i na Pomorzu - powiedziała.

 

Jak dodała Łapińska, we wschodniej połowie kraju temperatura maksymalna w ciągu dnia będzie ujemna w okolicach minus jednego, dwóch stopni Celsjusza. W centrum spodziewamy się około jednego, a na zachodzie dwóch, trzech stopni Celsjusza na plusie.

 

- Wiatr się uspokoi, chociaż na wschodzie będzie jeszcze porywisty i wiejący z prędkością do 60 km/h. Na pozostałym obszarze będzie wiatr słaby, umiarkowany, chwilami porywisty, wiejący z siłą do 30 km/h - powiedziała synoptyk.

W poniedziałek możliwe opady śniegu

Noc z poniedziałku na wtorek będzie pochmurna, z przejaśnieniami. Miejscami możliwe są opady od 2 do 4 cm śniegu. W nocy temperatura minimalna wyniesie od minus 7 stopni na Suwalszczyźnie i Podhalu, minus 3 stopni w centrum do około zera nad morzem.

 

Zdaniem synoptyków, najbliższe dni trudno będzie określać mianem typowej zimy. W dzień prognozowane są niewielkie temperatury dodatnie, a w nocy równie niewielkie mrozy. W całym kraju możliwe będą opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie