Resort zdrowia: trwają prace nad jednolitym systemem kodowania dla dawki przypominającej po J&J

Polska
Resort zdrowia: trwają prace nad jednolitym systemem kodowania dla dawki przypominającej po J&J
PAP/EPA/ANDRE COELHO
MZ przypomniało, że "każdy kraj może wprowadzać własne regulacje w zakresie stosowania UCC w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej

Trwają prace techniczne związane z wdrożeniem jednolitego systemu kodowania dla dawki przypominającej po szczepieniu szczepionką Johnson&Johnson w postaci 2/1 - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Obecnie w takim przypadku stosowane jest kodowanie 2/2.

W grudniu ub.r. Komisja Europejska przyjęła przepisy stanowiące, że okres ważności unijnego certyfikatu COVID "do celów podróży wewnątrz Unii Europejskiej" będzie wynosić 270 dni (dziewięć miesięcy) i rozpoczynać się w dniu podania ostatniej dawki cyklu szczepień pierwotnych. Prócz tego Komisja dostosowała przepisy dotyczące kodowania certyfikatów szczepień. Zmiana ta jest niezbędna, by można było odróżnić certyfikaty wydane po ukończeniu serii szczepień pierwotnych od tych wydanych po podaniu dawki przypominającej.

 

ZOBACZ: Pracodawcy: zamiast testowania pracowników potrzebna weryfikacja szczepień

 

Zgodnie z nowymi regulacjami dawki przypominające powinny być kodowane w sposób następujący: 3/3 u osób, które przyjęły dawkę przypominającą po dwudawkowej serii szczepień pierwotnych oraz 2/1 u osób, które przyjęły dawkę przypominającą po serii szczepień pierwotnych szczepionką jednodawkową lub które mają status ozdrowieńca i przyjęły jedną dawkę szczepionki dwudawkowej. Obecnie w Polsce w certyfikatach osób zaszczepionych szczepionką jednodawkową Johnson&Johnson i dawką przypominającą wciąż widnieje zapis 2/2, co może sugerować, że przyjęły one serię szczepień pierwotnych.

"Obecnie trwają prace techniczne"

W odpowiedzi na pytania Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że "w oparciu o akt delegowany Komisji (UE) 2021/2301 z dnia 21 grudnia 2021 r. - który wprowadza jednolity system kodowania dla dawki przypominającej po szczepieniu szczepionką Johnson&Johnson w postaci 2/1 - zmiana ta powinna zostać zaimplementowana do 1 lutego". "Obecnie trwają prace techniczne związane z wdrożeniem tego rozwiązania. Kiedy będzie gotowe, stosowne komunikaty zostaną podane do wiadomości publicznej" - czytamy.

 

ZOBACZ: USA. Szczepionki dla krajów w których toczą się konflikty. Antony Blinken informuje o umowie z J&J

 

Resort zdrowia przekazał też, że w systemie Internetowe Konto Pacjenta - oprócz wygenerowania Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) - można wygenerować zaświadczenie przyjęcia każdej dawki szczepienia. "Znajdują się one w zakładce profilaktyka --> szczepienia. Informacje są przedstawione zarówno po polsku, jak i po angielsku" - wyjaśnił.

 

MZ przypomniało ponadto, że "każdy kraj może wprowadzać własne regulacje w zakresie stosowania UCC w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej, dlatego na podróżnym spoczywa obowiązek indywidualnej weryfikacji zasad obowiązujących w miejscu docelowym i przygotowania wymaganych dokumentów". 

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie