Konwencja Lewicy. "Recepta dla Polski" ws. ochrony zdrowia

Polska
Konwencja Lewicy. "Recepta dla Polski" ws. ochrony zdrowia
PAP/Rafał Guz
W ocenie Lewicy każdego dnia należy przypominać o sytuacji dotyczącej ochrony zdrowia

Państwo umywa ręce i mówi - umierajcie! Rząd PiS ugina się pod wrzaskiem grupki antyszczepionkowców - mówiła podczas sobotniej konwencji Lewicy w Warszawie posłanka Marcelina Zawisza. Lewica przedstawiła swój pomysł na uzdrowienie ochrony zdrowia.

- Zamiast walczyć z pandemią, rządzący walczą o władzę - mówili w sobotę liderzy Lewicy, Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń. Przekonywali, że w imię utrzymania "kruchej większości w Sejmie", rząd słucha ludzi, którzy twierdzą, że jak ktoś szczepi się na COVID-19, to ma chipa.

 

W sobotę w Warszawie odbywa się konwencja Lewicy o uzdrowieniu ochrony zdrowia pt. "Recepta Dla Polski".

 

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty mówił, że osoby, które zaszczepione przeciw COVID-19, chorują rzadziej, a jeżeli chorują, to przebieg tej choroby jest lżejszy. Wskazywał także na statystyki, zgodnie z którymi osoby zaszczepione rzadziej umierają, a spośród hospitalizowanych w chwili obecnej osób, 90 proc. to osoby niezaszczepione. - Czy jest jakiś wniosek z tego? - pytał. - Mam pomysł - może trzeba ludzi szczepić - dodał.

 

 

Przypomniał, że na początku grudnia Lewica złożyła projekt ustawy o obowiązkowych, ale nie przymusowych szczepieniach, i od tego momentu zachorowało już ponad milion osób, a 20 tys. ludzi zmarło.

 

Przekonywał, że w kwestii walki z epidemią, rządzący nie słuchają ani ekspertów, ani lekarzy. - Panie premierze, czy pan wie, dlaczego od pana lekarze odeszli. Bo pan nie chce ich słuchać - zwrócił się do premiera. - Słucha pan szaleńców, (...) ludzi, którzy mówią, że jak ktoś się szczepi, to ma chipa - mówił.

Czarzasty: tworzycie taką sytuację, że większość sejmowa zabija ludzi 

Czarzasty oskarżył premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyński o to, że w imię większości sejmowej, słuchają w tej sprawie polityków, którzy nie mają ani wiedzy, ani rozumu, a tylko złe emocje. - Tworzycie taką sytuację, że większość sejmowa zabija ludzi - ocenił.

 

Współprzewodniczący Nowej Lewicy, europoseł Robert Biedroń ocenił, że premier Morawiecki oraz jego rząd uznali, że trzeba pandemię "przeczekać". - Dzisiaj premier Morawiecki, zamiast walczyć o życie i zdrowie Polaków, spotyka się z pro-putinowskimi i antyeuropejskimi liderami. Nie interesują go Polki i Polacy. Zdradził - podkreślił.

 

ZOBACZ: Nowy projekt covidowy. Odszkodowania za zakażenie w pracy

 

Wskazywał, że w większości europejskich krajów, od dawna funkcjonują takie standardy bezpieczeństwa, których w Polsce brakuje, w tym m.in. paszporty covidowe. Ocenił, że na większość z propozycji dotyczących wprowadzenia europejskich standardów epidemicznych, polski rząd odpowiada: "nie da się".

 

- Morawiecki i Kaczyński potrafią tylko bezczynnie rozkładać dłonie, tak, jakby setki umierających ludzi każdego dnia, Polek i Polaków, nic dla nich nie znaczy - mówił. Jego zdaniem, jedyne co dziś interesuje obóz rządzących, to utrzymanie "kruchej większości w Sejmie". - Robią to w sposób brutalny, za pomocą przekupstwa, szantażu i podsłuchu - wyliczał. - Zamiast walczyć z pandemią, walczą o władzę - ocenił.

 

- Lewica chce powiedzieć jasno i wyraźnie: stoimy po stronie życia, zrobimy wszystko, żeby walczyć o zdrowie i bezpieczeństwo Polek i Polaków - zadeklarował.

"Zaszczepieni bez lockdownu"

- Nadzieją dla nas, medyków, była wiadomość o szczepionkach. Pamiętam radość i ulgę, gdy bezpieczne, skuteczne preparaty uzyskiwały rejestrację, gdy mogliśmy się zaszczepić. I wiarę, że dzięki nim ten koszmar niedługo się skończy - mówiła podczas konwencji lek. med. Kaja Filaczyńska. Według niej rządowi przy wdrażaniu Narodowego Programu Szczepień zabrakło "stanowczego naukowego podejścia.

 

- Prawo głośnej bandy egoistów jest dla rządu ważniejsze niż nasze zdrowie, życie i prawo do opieki medycznej - stwierdziła Filaczyńska.

 

ZOBACZ: Ustawa covidowa. Prof. Wojciech Maksymowicz: apeluję do sumień posłów PiS

 

- Zaszczepieni bez lockdownu, tak jak to jest w Europie Zachodniej - apelowała z kolei posłanka Marcelina Zawisza. Przekonywała też, że "paszporty covidowe to przepustka do normalności".
 
- Państwo umywa ręce i mówi – umierajcie! Rząd PiS ugina się pod wrzaskiem grupki antyszczepionkowców - dodała.

 

 

an/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie