Rozmowa Orban-Putin. Rozmowy głównie na tematy gospodarcze, w tym o zwiększeniu gazu

Świat
Rozmowa Orban-Putin. Rozmowy głównie na tematy gospodarcze, w tym o zwiększeniu gazu
Flickr/European People's Party
Orban jedzie na spotkanie z Putinem

Sprawy gospodarcze, w tym zwiększenie ilości gazu w umowie z Rosją, będą głównym tematem wtorkowych rozmów w Moskwie premiera Węgier Viktora Orbana i prezydenta Rosji Władimira Putina, choć będzie też mowa o bezpieczeństwie w Europie – oznajmił w piątek Orban.

Premier Węgier powiedział w Radiu Kossuth, że podczas spotkań z Putinem zawsze omawia stosunki dwustronne. - Teraz najważniejsze są zrównoważone kontakty gospodarcze. Chciałbym zwiększyć przeznaczoną dla nas w rosyjsko-węgierskim porozumieniu ilość gazu, która na pewno zostanie dostarczona – oświadczył.

 

Podkreślił, że w interesie bezpieczeństwa Węgier leży zwiększenie ilości zakontraktowanego gazu "w tym trudnym, obciążonym wzrostem cen energii okresie".

Długoterminowe dostawy gazu  z Rosji

We wrześniu ubiegłego roku Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu ziemnego. Porozumienie mówi o dostawach 4,5 mld metrów sześc. gazu rocznie przez 10 plus 5 lat (po 10 latach ilość zakontraktowanego gazu może zostać zmniejszona).

 

ZOBACZ: Węgry. Od lutego rząd wprowadza regulacje cen na podstawowe produkty

 

Orban powiedział, że podczas spotkania z Putinem będzie też omawiane wzmocnienie współpracy w innych dziedzinach, jak branża spożywcza czy turystyka. - W branży kosmicznej też, choć może to się wydawać dziwne, Węgry mają potencjał i wiedzę, którą mogą sprzedać – dodał.

 

- Oczywiście nie zdołamy uniknąć rozmowy o sytuacji w sferze bezpieczeństwa w Europie, gdzie stanowisko Węgier jest całkowicie jednoznaczne. W brukselskim języku chodzi o deeskalację, po węgiersku o pokój. Zależy nam na pokoju – oznajmił.

Orban: pojadę do Moskwy po wcześniejszych uzgodnieniach z NATO

Podkreślił, że Węgry są członkiem NATO i UE, wobec czego przed każdą taką rozmową dochodzi do uzgodnień i koordynacji z zachodnimi sojusznikami.

 

ZOBACZ: Spotkanie Viktor Orban-Władimir Putin. Porozmawiają o "wspólnym projekcie zdobywania kosmosu"

 

- Częściowo już to zrobiłem, a w następnych dniach będę kontynuować. Pojadę więc do Moskwy po uprzednich uzgodnieniach z NATO, Unią Europejską i najważniejszymi politykami prezydencji unijnej - zaznaczył.

 

Orban będzie rozmawiać z Putinem 1 lutego w Rosji. Do spotkań obu przywódców dochodzi regularnie, zwykle co roku, choć nie było tych spotkań ani w zeszłym roku, ani w bieżącym, co tłumaczono pandemią koronawirusa. Ostatnie spotkanie odbyło się 30 października 2019 roku w Budapeszcie.

wys/ml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie