Czechy. Rząd zdecydował o przekazaniu Ukrainie 4 tysięcy pocisków artyleryjskich

Świat
Czechy. Rząd zdecydował o przekazaniu Ukrainie 4 tysięcy pocisków artyleryjskich
PAP/EPA/STANISLAV KOZLIUK
Podarowana amunicja jest wykorzystywana przez czeską armię do samobieżnych haubic DANA

Rząd Czech zdecydował w środę o bezpłatnym przekazaniu władzom Ukrainy 4 tys. pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm. Minister obrony Jana Czernochova uznała to za ważny gest solidarności, którym Republika Czeska chce wzmocnić zdolności obronne Ukrainy stojącej w obliczu rosyjskiej agresji.

"Od dłuższego czasu rozwijamy współpracę z Ukrainą i wspieramy jej drogę do demokracji. Mamy do dyspozycji dość szeroki wachlarz możliwości, od politycznego i dyplomatycznego wsparcia, po konkretne działania, takie jak przekazywanie amunicji” – napisała Czernochova na Twitterze.

 

ZOBACZ: Ukraina: w Kijowie wylądował transport 90 ton amerykańskiej broni

 

Do Kijowa trafi 4006 sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 152 mm o wartości około półtora miliona euro. Przedstawiciel wydziału prasowego resortu obrony Czech Jakub Fajnor napisał na portalu ministerstwa, że o pomoc zwróciła się Ukraina.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rada bezpieczeństwa: 127 tys. rosyjskich wojskowych przy naszych granicach

 

Podarowana amunicja jest wykorzystywana przez czeską armię do samobieżnych haubic DANA. Zdaniem Fajnora czeska armia ma wystarczające zapasy tej amunicji. Czesi realizują obecnie zakup nowoczesnych haubic z Francji, które zgodnie ze standardem NATO wykorzystują pociski kalibru 155 mm.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie