Wypadek samolotu F-35 na lotniskowcu USS Carl Vinson na Morzu Południowochińskim. Są ranni

Świat
Wypadek samolotu F-35 na lotniskowcu USS Carl Vinson na Morzu Południowochińskim. Są ranni
Robert Sullivan/Flickr.com
Lockheed Martin F-35 "Lightning II", zdj. ilustracyjne

Siedmiu żołnierzy zostało rannych podczas nieudanego lądowania samolotu F-35 na pokładzie amerykańskiego lotniskowca USS Carl Vinson na Morzu Południowochińskim. Jak podała w poniedziałek marynarka wojenna USA, pilot bezpiecznie katapultował się z maszyny.

F-35C Lightning II próbował wylądować na USS Carl Vinson podczas rutynowej misji - wynika z komunikatu amerykańskiej marynarki wojennej.

 

Trzech rannych żołnierzy zostało przetransportowanych do stolicy Filipin, Manili, pozostali są leczeni na pokładzie lotniskowca, a ich stan oceniono jako stabilny. Pilot jest również w stanie stabilnym.

Manewry na Morzu Południowochińskim 

Lotniskowce USS Carl Vinson i USS Abraham Lincoln wraz ze swymi grupami bojowymi rozpoczęły w niedzielę manewry na Morzu Południowochińskim.

 

Morze Południowochińskie jest bogate w surowce naturalne i kluczowe z punktu widzenia międzynarodowego handlu. Od kilkunastu lat jest też jednym z najbardziej zapalnych punktów w relacjach Chin z sąsiadami i USA. Waszyngton oskarża Pekin o militaryzację tego akwenu i zastraszanie innych stolic regionu, by pozbawić je dostępu do należnych im zasobów.

 

ZOBACZ: USA. Republikanie: przyspieszmy sprzedaż Abramsów Polsce

 

Chiny uznają prawie całe Morze Południowochińskie za własne terytorium, a przejęcie nad nim kontroli jest obecnie jednym z głównych celów polityki zagranicznej Pekinu. 

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie