Sondaż. Polacy krytycznie ocenili rządową strategię walki z pandemią

Polska
Sondaż. Polacy krytycznie ocenili rządową strategię walki z pandemią
PAP/Tomasz Gzell
Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas briefingu prasowego w siedzibie resortu w Warszawie

Polacy krytyczni wobec strategii walki z pandemią – wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Na złe nastroje wpływa ogólna sytuacja w kraju – twierdzą cytowani przez dziennik eksperci.

Polski rząd nie przygotował kraju na piątą falę pandemii – wynika z sondażu IBRiS opublikowanego we wtorek w "Rzeczpospolitej". "Takiej odpowiedzi udzieliło aż 66,2 proc. ankietowanych. Działania rządu dobrze ocenił nieco więcej niż co czwarty (26,7 proc.). Zdania w tej sprawie nie ma 7 proc. badanych" - czytamy.

"Rząd jest w trudnej sytuacji"

- Grupa osób niezadowolonych nie jest homogeniczna. Są w niej zarówno osoby, które oczekują większych obostrzeń, jak i te, które chcą poluzowania – mówi cytowany przez "Rz" Marcin Duma, szef IBRiS. Jak dodaje, "rząd jest obecnie w trudnej sytuacji, bo niezależnie od tego, jakie działania by podjął, i tak zostaną one krytycznie odebrane przez określoną grupę Polaków".

 

ZOBACZ: Donald Tusk: pozorowane działania rządu przekraczają skalę

 

Według gazety, postrzeganiu działań rządu nie pomaga ogólna sytuacja w kraju. "Te opinie to efekt panujących w społeczeństwie negatywnych emocji związanych nie tylko z pandemią, ale także drożyzną i zawirowaniami wokół Polskiego Ładu. Ludzie czują się zagrożeni i oczekują, że rząd, mając możliwości, informacje i układy, poprawi ich sytuację. Tak się nie dzieje" – mówi dziennikowi prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Najłagodniej rząd oceniają wyborcy PiS-u, najsurowiej KO

"Sprawie nie pomaga także jednostronna propaganda, bo wyraźnie widzą różnice między obietnicami, o których słyszą w mediach, a rachunkami, które przychodzi im płacić, np. na stacji benzynowej. Krytyczne wobec działań rządu są zwłaszcza kobiety. Negatywnie oceniło je aż 75 proc. z nich. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 55 proc. Negatywnie w tej sprawie wypowiadają się zwłaszcza młodzi, 18–29 lat, oraz osoby po sześćdziesiątce. W ocenie działań rządu nie ma większego znaczenia fakt, czy respondent jest osobą zaszczepioną. Choć zaszczepieni są nieco bardziej krytyczni – źle działania rządzących ocenia 68 proc., podczas gdy wśród niezaszczepionych – 61 proc. Najgorzej oceniają ci, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy chorowali na COVID-19 – aż 76 proc. jest wobec rządu krytycznych" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

 

ZOBACZ: Czeska minister: projekt umowy ws. Turowa jest gotowy do przedyskutowania przez rząd

 

"Rządowa strategia walki z pandemią ma najwięcej zwolenników wśród wyborców PiS. Co druga osoba ją popierająca twierdzi, że jest ona słuszna. A tylko co trzecia uważa, że rząd nie przygotował Polski na kolejna falę. Osoby, które nie mają w tej sprawie zdania, stanowią 17 proc. Głosy krytyczne przeważają po stronie opozycji. Źle o rządzie w tym zakresie wypowiada się 93 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 92 proc. wyborców Lewicy, 61 proc. wyborców PSL i Kukiz’15 i 83 proc. osób popierających Konfederację" - podaje gazeta. 

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie