Soloch: rozmawiamy z Ukrainą o dostawach broni

Polska
Soloch: rozmawiamy z Ukrainą o dostawach broni
Krzysztof Sitkowski KPRP
W razie rosyjskiej inwazji jesteśmy gotowi na inne działania pomocowe w ramach tzw. koalicji chętnych na forum NATO. Ukraińcy potrzebują uzbrojenia i rozmowy na ten temat również prowadzimy - przekazał Soloch

Ukraińcy nie oczekują dziś pojawienia się dodatkowych żołnierzy z innych krajów - mówi w poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Soloch w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" zapewnił, że Polska od lat jest silnym adwokatem sprawy ukraińskiej.

 

- Pomagamy w wymiarze politycznym, bilateralnie, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej - powiedział Soloch.

Soloch: Ukraińcy potrzebują uzbrojenia

Szef BBN podkreślił, że "kwestia wsparcia była przedmiotem dwudniowych konsultacji prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełeńskiego, które odbyły się przed weekendem w Wiśle".

 

- Popłynął z nich jednoznaczny sygnał o wsparciu euroatlantyckich aspiracji Ukrainy. W razie rosyjskiej inwazji jesteśmy gotowi na inne działania pomocowe w ramach tzw. koalicji chętnych na forum NATO. Ukraińcy potrzebują uzbrojenia i rozmowy na ten temat również prowadzimy - powiedział.

 

ZOBACZ: Marian Banaś chce przesłuchać Jarosława Kaczyńskiego. "Mamy dowody, że PiS inwigilowało opozycję"

 

Soloch pytany o to, ilu polskich żołnierzy jest teraz na Ukrainie, odparł: "To zależy od prowadzonych obecnie ćwiczeń. Współpraca wojskowa Polski i Ukrainy obejmuje przede wszystkim misje treningowe, gdzie współdziałamy m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i z Kanadą. Ćwiczymy pod kątem budowania interoperacyjności ukraińskiej armii z siłami zbrojnymi państw sojuszniczych".

 

Jak dodał, "Ukraińcy nie oczekują dziś pojawienia się dodatkowych żołnierzy z innych krajów". - Na dzień dzisiejszy nie ma też tematu wsparcia Ukrainy przez Wojsko Polskie - powiedział szef BBN.

Czerwińska: zaproponujemy uchwałę solidarnościową z Ukrainą

 Z kolei rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała w poniedziałek o uchwale solidarnościowej z Ukrainą. - Zaproponujemy uchwałę, która wzywa państwa członkowskie NATO, także Unii Europejskiej, do solidarności w obronie Ukrainy - powiedziała podczas briefingu rzeczniczka PiS.

 

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w środę i czwartek. 

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie