Marzena Okła-Drewnowicz: Marian Banaś powinien mieć status świadka koronnego

Polska
Marzena Okła-Drewnowicz: Marian Banaś powinien mieć status świadka koronnego
Polsat News
Goście programu "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii"

- My nie mówimy, że Marian Banaś jest kryształowy, że nie ma żadnych afer na swoim koncie, ale dzisiaj on ujawnia wasze największe afery: począwszy od wyborów kopertowych, a skończywszy na Pegasusie, dlatego dzisiaj on powinien mieć nawet status świadka koronnego - powiedziała posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz w programie "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii".

Bogdan Rymanowski pytał swoich gości o ewentualne głosowanie w sprawie uchylenia immunitetu szefa NIK Mariana Banasia.

Paweł Kukiz: Kilka rzeczy mnie niepokoi

Poseł Jakub Kulesza powiedział, że Konfederacja uważa, że trzeba zagłosować za utrzymaniem immunitetu. - Mamy działania, w których mam wrażenie, że po prostu jeden urzędnik, niezależny od władzy, jest takim cierniem, który trzeba usunąć, ponieważ nie pozwala rządowi robić wszystkiego, co im się podoba. Kontrola Funduszu Sprawiedliwości, który był wykorzystywany w celach politycznych, kontrola w kwestii inwigilacji - te wszystkie kontrole mogą się zakończyć, jeżeli niektórzy opozycyjni i nieopozycyjni politycy poprą odebranie prezesowi immunitetu - dodał.

 

ZOBACZ: Paweł Kukiz o tekście "Wprost": albo głupota Borysa Budki, albo chce obalić komisję ds. podsłuchów

 

- Sytuacja jest tak dynamiczna i w Polsce, i na arenie międzynarodowej, że trudno jest powiedzieć w tej chwili jednoznacznie jakbym zagłosował. Do niedawna jeszcze byłem bliski temu stanowisku Konfederacji, natomiast kilka rzeczy mnie niepokoi - stwierdził Paweł Kukiz.

 

Jak zaznaczył, "w momencie, kiedy ukazują się informacje, że może być głosowany ten immunitet, nagle prezes Banaś staje się strasznie aktywny, przebywa praktycznie 24 godziny na dobę w mediach i atakuje partię władzy. Dla mnie, tak po ludzku, jeżeli ktoś coś ma na sumieniu to najlepszą metodą obrony jest atak. I on się w tej chwili tak zachowuje, w związku z tym nie wiem, jak zagłosuję".

Marzena Okła-Drewnowicz: Banaś powinien mieć status świadka koronnego

- Byłem na sali sejmowej, kiedy głosowaliśmy, czy pan Banaś ma zostać szefem NIK. I to nie myśmy za nim głosowali, tylko rząd PiS-u - powiedział Władysław Teofil Bartoszewski (PSL). - Teraz pan Banaś jest jedynym wysokim urzędnikiem państwowym, który jest w stanie powiedzieć prawdę, co ten rząd robił przez ostatnich kilka lat i dlatego musi pozostać niezależny - dodał.

 

ZOBACZ: Prezes NIK Marian Banaś: tak, padłem ofiarą nielegalnej inwigilacji

 

Poseł Jan Kanthak ocenił, że opinie na opozycji na temat Banasia to "od zera do bohatera". Dodał, że szef NIK od początku stosuje taktykę: "najlepszą obroną jest atak". - I teraz w momencie, kiedy pojawia się temat uchylenia immunitetu nagle atak na marszałek Witek, na prezesa Kaczyńskiego - dodał.

 

Ocenił, że immunitet nie powinien być nadużywany, a jeżeli pojawiają się wątpliwości, to każdy komu zależy na swoim dobrym imieniu, powinien z tego immunitetu zrezygnować. 

 

Wideo: "Marian Banaś powinien mieć status świadka koronnego"

 

- My nie mówimy, że pan Marian Banaś jest kryształowy, że nie ma żadnych afer na swoim koncie, ale dzisiaj on ujawnia wasze największe afery: począwszy od wyborów kopertowych, a skończywszy na Pegasusie, dlatego dzisiaj on powinien mieć nawet status świadka koronnego. Nie zagłosujemy za uchyleniem jego immunitetu - powiedziała posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz.

Gawkowski: Marian Banaś jest dzisiaj największym wrzodem na...

Krzysztof Gawkowski powiedział, że Nowa Lewica jest przeciwko uchyleniu immunitetu szefowi NIK, bo "Marian Banaś jest dzisiaj największym wrzodem". - Nie zmieniłem zdania w sprawie pana Banasia, mam poczucie, że ma w wielu miejscach brudne ręce, bo przecież te postępowania o czymś świadczą, ale jestem też zwolennikiem rozliczenia władzy w tych instytucjach, które jeszcze są niezależne i dają poczucie bezpieczeństwa państwa - dodał.

 

ZOBACZ: Marian Banaś: marszałek Sejmu naruszyła prawo

 

Szef Gabinetu Prezydenta minister Paweł Szrot powiedział, że stanowisko prezydenta może być tylko jedno w tej sprawie: to suwerenna decyzja parlamentu, którą będzie szanował. 

pgo/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie