Szef MSZ Węgier o Ukrainie: najpierw zmiany, potem wstąpienie do NATO

Świat
Szef MSZ Węgier o Ukrainie: najpierw zmiany, potem wstąpienie do NATO
PAP/EPA/UKRAINE FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE
W środę w Kijowie amerykański sekretarz stanu Antony Blinken spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą.

"Ukraina powinna dokonać istotnych zmian, jeśli poważnie myśli o przystąpieniu do NATO" - stwierdził w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla agencji TASS szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Według ministra w tym kontekście głównym brakiem jest poszanowanie praw mniejszości narodowych. Chodzi m. in. o polityków.

"Ukraińcy muszą przeprowadzić szereg istotnych zmian, jeśli poważnie myślą o integracji euroatlantyckiej. Jedną z takich sfer wymienię konkretnie: jest to poszanowanie praw mniejszości narodowych, bo Ukraina ma tu dużo braków" - oświadczył węgierski polityk.

 

Minister Peter Szijjarto podkreślił, że władze Węgier są niezadowolone z sytuacji w sferze praw mniejszości węgierskiej na Ukrainie.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rada bezpieczeństwa: 127 tys. rosyjskich wojskowych przy naszych granicach

 

Ocenił m.in., że są naruszane prawa członków mniejszości węgierskiej do edukacji w macierzystym języku, do używania tego języka w administracji, w kulturze i religii. "Ustawa, która zabrania osobom o podwójnym obywatelstwie zajmowania funkcji publicznych, jest antydemokratyczna" - powiedział.

Węgry: niedostateczne poszanowania praw mniejszości

"Rozumiemy, z jakimi wyzwaniami zderza się Ukraina, jej walkę o suwerenność i integralność terytorialną, ale nigdy nie zgodzimy się na takie podejście do mniejszości narodowych” – zaznaczył minister.

 

Wypowiedź węgierskiego polityka miała miejsce w czasie, gdy w regionie zaostrza się sytuacja międzynarodowa. Rada Bezpieczeństwa Ukrainy ostrzegła, że na granicy z Federacją Rosyjską rozlokowanych zostało 127 tys. żołnierzy rosyjskich wraz z ciężkim sprzętem. - Ukraińcy muszą trzymać się razem, szczególnie w tym okresie - zaapelował w środę w Kijowie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Biały Dom z kolei ostrzegł, że zagrożenie kolejną rosyjską inwazją na Ukrainę jest realne i może nastąpić "w każdej chwili".

 

ZOBACZ: USA. "New York Post": Biden zachęca Rosję do rozszarpywania Ukrainy po kawałeczku

 

Węgry od jesieni 2017 roku blokują spotkania NATO-Ukraina na wysokim szczeblu w związku z ustawą oświatową na Ukrainie.

 

Budapeszt twierdzi, że ustawa godzi w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Takie same zarzuty Węgry wysuwają wobec ukraińskiej ustawy o języku.

 

W obwodzie zakarpackim Ukrainy mieszka około 150-tysięczna mniejszość węgierska.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie