Belgia. Skazano przemytnika. Przemycał 39 Wietnamczyków, którzy zmarli w chłodni

Świat
Belgia. Skazano przemytnika. Przemycał 39 Wietnamczyków, którzy zmarli w chłodni
Flickr/Matthew Kenwrick/Zdjęcie ilustracyjne
Skazano przemytnika ludzi

Sąd w Brugii na północy kraju skazał w środę na karę 15 lat więzienia Vo Van Hong, przywódcę gangu przemycającego ludzi. Przed dwoma laty 39 Wietnamczyków udusiło się w kontenerze chłodniczym w Essex w Wielkiej Brytanii podczas próby przemytu zorganizowanej przez belgijskich przestępców.

23 października 2019 r. z portu w Brugii wysłano do Essex kontener, w którym brytyjscy celnicy odkryli 39 ciał. Byli to Wietnamczycy, którzy mieli zostać przemyceni do Wielkiej Brytanii.

 

ZOBACZ: Belgia. Sylwester. Zaatakowano funkcjonariuszy. Jednego pogryziono

 

Akcja była zorganizowana przez gang przemytników, na którego czele stał 45-letni Belg wietnamskiego pochodzenia. - Ofiary straciły życie w poniżających i przerażających warunkach – uzasadniał wyrok sędzia Bert Salembier.

Przemycił ponad 100 imigrantów

Skazany na najwyższy możliwy wymiar kary Vo Van Hong miał odpowiadać - według sądu – za przemyt co najmniej 115 migrantów. Oprócz kary więzienia musi on także zapłacić grzywnę w wysokości 920 tys. euro oraz skonfiskowano mu majątek o wartości 2,3 mln euro.

 

Na kary więzienia skazano także pięciu współpracowników przywódcy gangu. Long N. spędzi w więzieniu 10 lat, Tran V., Huy N. i Phong T. po 4 lata, a Thai N. 36 miesięcy.

 

Do więzienia trafi także sześciu taksówkarzy, którzy przewozili Wietnamczyków. Zostali oni skazani na kary od 2 do 7 lat więzienia.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie