Kumoch: prezydent Duda planuje wziąć udział w ceremonii otwarcia igrzysk w Pekinie

Polska
Kumoch: prezydent Duda planuje wziąć udział w ceremonii otwarcia igrzysk w Pekinie
PAP/Wojciech Olkuśnik
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda planuje wziąć udział w ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie, aby wesprzeć polskich sportowców - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Dodał, że planowana jest rozmowa Dudy z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch był pytany przez dziennikarzy, czy prezydent Andrzej Duda poleci do Chin na uroczystość otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich 4 lutego.

 

- Jeżeli oczywiście nie zmieni się w żaden sposób sytuacja epidemiczna albo sytuacja bezpieczeństwa u naszych granic, prezydent planuje wziąć udział w otwarciu igrzysk olimpijskich w Chinach i wesprzeć w ten sposób polskich sportowców - powiedział Kumoch.

 

Zaznaczył, że tradycyjnie prezydent bierze udział w otwarciu igrzysk. Dodał też, że Polska w 2023 r. będzie gospodarzem igrzysk europejskich.

 

Kumoch był dopytywany, czy będzie spotkanie prezydenta Dudy z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. - Będzie spotkanie z przewodniczącym Xi, stosunki między oboma przywódcami są bardzo dobre - podkreślił prezydencki minister. 

Bojkot Igrzysk przez USA

6 grudnia ub. r. Biały Dom ogłosił dyplomatyczny bojkot zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie ze względu na "zbrodnie przeciwko ludzkości" dokonane przez chińskie władze.

 

ZOBACZ: Australia bojkotuje Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Chińskie MSZ: nikomu nie zależy, czy przyjadą


Decyzja o której poinformował Biały Dom, oznacza, że na zimowe igrzyska olimpijskie do Pekinu nie poleci żaden przedstawiciel amerykańskiej administracji. 


- Żaden przedstawiciel administracji nie weźmie udziału w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie i w igrzyskach paraolimpijskich w 2022 r., mając na uwadze trwające ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu oraz inne naruszenia praw człowieka - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie