Ambasador Niemiec: brytyjskim C-17 nie odmówiono korzystania z niemieckiej przestrzeni powietrznej

Świat
Ambasador Niemiec: brytyjskim C-17 nie odmówiono korzystania z niemieckiej przestrzeni powietrznej
Fot. Balon Greyjoy, na licencji CC-BY-SA, Wikimedia Commons
"Brytyjskim C-17 nie odmówiono korzystania z niemieckiej przestrzeni powietrznej" - napisał na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.

Brytyjskim C-17 nie odmówiono korzystania z niemieckiej przestrzeni powietrznej; niemieckie ministerstwo obrony nie otrzymało od Wielkiej Brytanii wniosku w sprawie przelotów transportowców C-17 na Ukrainę - poinformował ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.

W poniedziałek późnym popołudniem brytyjski minister obrony Ben Wallace poinformował Izbę Gmin, że Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej, by zwiększyć jej zdolności obronne w razie rosyjskiej inwazji, a pewna liczba brytyjskich żołnierzy przeprowadzi szkolenie z ich obsługi.

 

Wallace nie sprecyzował liczby ani rodzaju wysyłanej broni, ale poinformował, że pierwsze systemy zostały dostarczone już w poniedziałek oraz zaznaczył, że mają one charakter wyłącznie defensywny i nie stanowią zagrożenia dla Rosji.

Ambasador Niemiec: brytyjskim C-17 nie odmówiono korzystania z niemieckiej przestrzeni powietrznej

Jednak jak podał portal UK Defense Journal, mimo defensywnego charakteru tego sprzętu, z racji sprzeciwu rządu w Berlinie brytyjskie samoloty musiały znacząco nadłożyć drogi, by ominąć niemiecką przestrzeń powietrzną. Portal zamieścił trasę ich przelotu - nad Morzem Północnym, a później nad Danią i Polską.

 

"Wyjaśnienie: niemieckie ministerstwo obrony nie otrzymało od Wielkiej Brytanii wniosku w sprawie przelotów transportowców C-17 na Ukrainę. Brytyjskim C-17 nie odmówiono korzystania z niemieckiej przestrzeni powietrznej" - napisał na Twitterze Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.

 

 

Informację zdementował również rzecznik brytyjskiego resortu obrony, który przekazał, że Niemcy nie odmówiły dostępu do swojej przestrzeni powietrznej, bo Wielka Brytania nie złożyła wniosku w tej sprawie. 

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie