SN: wybrano troje kandydatów na nowego prezesa Izby Dyscyplinarnej

Polska
SN: wybrano troje kandydatów na nowego prezesa Izby Dyscyplinarnej
Polsat News
Zgodnie z ustawą o SN prezes izby jest powoływany przez Prezydenta RP, po zasięgnięciu opinii I prezesa SN, "na trzyletnią kadencję spośród 3 kandydatów wybranych przez zgromadzenie sędziów izby SN i może zostać ponownie powołany tylko dwukrotnie"

Małgorzata Bednarek, Adam Roch i Ryszard Witkowski zostali w poniedziałek kandydatami na prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wybranymi przez zgromadzenie sędziów tej Izby. Kadencja obecnego prezesa - Tomasza Przesławskiego - kończy się 25 lutego br.

Jak poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie Sądu Najwyższego zgromadzenie sędziów Izby Dyscyplinarnej zwołane w celu wyboru kandydatów na prezesa kierującego pracą tej Izby obradowało 10 i 17 stycznia br.

 

ZOBACZ: KE: otrzymaliśmy pismo od Polski ws. Izby Dyscyplinarnej SN, analizujemy je

 

"Ponieważ wśród zgłoszonych kandydatów znajdował się obecnie urzędujący Prezes SN kierujący pracą Izby Dyscyplinarnej, zgromadzeniu 17 stycznia br. przewodniczył sędzia Jarosław Sobutka, wskazany przez Prezydenta RP postanowieniem z dnia 13 stycznia br." - zaznaczono ponadto w komunikacie SN.

 

Jak przekazano ostatecznie w głosowaniu zgromadzenia sędzia Małgorzata Bednarek otrzymała 3 głosy, dotychczasowy prezes Izby - sędzia Przesławski – 1 głos, sędzia Adam Roch – 4 głosy i sędzia Ryszard Witkowski – 3 głosy.

Trzyletnia kadencja prezesa Izby Dyscyplinarnej

W związku z tym - jak poinformowano - kandydatami na prezesa przedstawionymi Prezydentowi RP zostali sędziowie: Małgorzata Bednarek, Adam Roch i Ryszard Witkowski.

 

Zgodnie z ustawą o SN prezes izby jest powoływany przez Prezydenta RP, po zasięgnięciu opinii I prezesa SN, "na trzyletnią kadencję spośród 3 kandydatów wybranych przez zgromadzenie sędziów izby SN i może zostać ponownie powołany tylko dwukrotnie".

 

Zgromadzeniu dokonującemu wyboru, przewodniczy prezes Izby, a "w przypadku, gdy nie jest to możliwe lub gdy zgłoszono jego kandydaturę – sędzia SN, którego kandydatura nie została zgłoszona, wyznaczony przez Prezydenta RP".

Izba Dyscyplinarna SN nie orzeka w większości spraw dotyczących sędziów

Prezydent Andrzej Duda powołał sędzię SN Joannę Lemańską na stanowisko prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz sędziego SN Tomasza Przesławskiego na stanowisko prezesa Izby Dyscyplinarnej 26 lutego 2019 r. Izba Dyscyplinarna oraz Izba Kontroli Nadzwyczajnej - były to dwie nowe izby, które zostały powołane na mocy ustawy o SN, która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r.

 

Jak powiedział PAP w poniedziałek rzecznik prasowy SN sędzia Aleksander Stępkowski zgromadzenie sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej w celu wyłonienia kandydatów na prezesa tej Izby przewidziano jeszcze w bieżącym tygodniu.

 

ZOBACZ: Łódzkie. Głodne i wyziębione dzieci odebrane pijanej matce. Miała ponad 3,6 promila

 

W ostatnim czasie Izba Dyscyplinarna SN nie orzeka w większości spraw dotyczących sędziów. Dzieje się tak m.in. w związku z zarządzeniami I prezes SN Małgorzaty Manowskiej z sierpnia i listopada ub.r., zgodnie z którymi nowe sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będą trafiały do sekretariatu I prezesa SN. Obowiązują one obecnie do 31 stycznia br.

 

Zarządzenia I prezes SN miały związek z orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości UE, który w połowie lipca ub.r. orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał zaś Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie