Morawska-Stanecka: Senat zajmie się powołaniem komisji ws. użycia systemu Pegasusa

Polska
Morawska-Stanecka: Senat zajmie się powołaniem komisji ws. użycia systemu Pegasusa
PAP/Rafał Guz
Senat zajmie się powołaniem komisji ws. użycia systemu Pegasusa

Na posiedzeniu w tym tygodniu Senat zajmie się powołaniem komisji nadzwyczajnej ws. ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus - poinformowała wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (PPS). Senat we wtorek rozpocznie trzydniowe posiedzenie.

Do Senatu trafił wniosek o powołanie komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus.

 

Kandydatką do komisji koła PPS, która w Senacie ma dwóch przedstawicieli, będzie Morawska-Stanecka. - Na tym posiedzeniu Senatu będziemy procedować powołanie takiej komisji i będziemy starali się wykorzystać wszystkie regulaminowe możliwości Senatu po to, aby obywatele dowiedzieli się jak najwięcej o tym, w jaki sposób byli politycy i nie tylko, bo również prawnicy, inwigilowani za pomocą Pegasusa - powiedziała wicemarszałek Senatu na wtorkowej konferencji prasowej.

 

ZOBACZ: Pegasus. Krzysztof Brejza: jest pozew przeciw Jarosławowi Kaczyńskiemu

 

Oceniła, że również powstanie komisji śledczej w Sejmie jest konieczne. - Ale biorąc pod uwagę większość sejmową - takiej komisji nie należy się spodziewać - stwierdziła Morawska-Stanecka.

Wniosek o powołanie komisji śledczej trafił do Senatu

W grudniu zeszłego roku lider PO Donald Tusk zapowiedział, że KO będzie wnosić o powołanie sejmowej komisji śledczej, która zbada wykorzystywanie systemu Pegasus przeciwko opozycji. Mówił wtedy o powołaniu analogicznej nadzwyczajnej komisji w Senacie, jeśli nie uda się utworzyć komisji w Sejmie.

 

O tym, że do Senatu trafił wniosek o powołanie komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus poinformował w poniedziałek senator KO Marcin Bosacki. Komisja ma zbadać wpływ przypadków inwigilacji przy użyciu Pegasusa na wybory parlamentarne w 2019 r. oraz opracować założenia inicjatywy ustawodawczej reformującej działalność służb specjalnych.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro: Nie widzę powodów, by powoływać komisję śledczą w sprawie Pegasusa

 

Pod wnioskiem o powołanie "Komisji Nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na wybory parlamentarne w 2019 r. oraz reformy służb specjalnych" podpisali się m.in. senatorowie KO: Marcin Bosacki, Sławomir Rybicki i Marek Borowski, PPS: Gabriela Morawska-Stanecka i Wojciech Konieczny, PSL Michał Kamiński oraz senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

Podsłuchy Brejzy, Wrzosek i Giertycha

Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, powołującej się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus inwigilowany był senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek. Według Citizen Lab do telefonu Krzysztofa Brejzy miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Polityk był wówczas szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

 

ZOBACZ: Giertych żąda miliona złotych od "Super Expressu". Chodzi o wykorzystanie materiałów z Pegasusa

 

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński potwierdził w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", że polskie służby dysponują programem Pegasus. - Jego powstanie i używanie jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać. Źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia - powiedział. Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji. - To całkowite bzdury - oświadczył. 

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie