Mazowieckie. Kolejne przypadki wścieklizny. Mieszkańcy części województwa otrzymali Alert RCB

Polska
Mazowieckie. Kolejne przypadki wścieklizny. Mieszkańcy części województwa otrzymali Alert RCB
pixabay
"Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie"

Część mieszkańców w województwie mazowieckim otrzymało Alert RCB w związku z nowymi przypadkami wścieklizny. Komunikat zaleca m.in. utrzymywanie zwierząt domowych w zamknięciu, a także zaszczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega we wtorek mieszkańców Mazowsza z powiatów zagrożonych wścieklizną przed jej nowymi przypadkami.

Nowe przypadki wścieklizny w woj. mazowieckim

"Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie" - napisano w komunikacie wysłanym na telefon. 

 

Alert RCB w związku z kolejnymi przypadkami wścieklizny na Mazowszu
Alert RCB w związku z kolejnymi przypadkami wścieklizny na Mazowszu

Alert RCB został rozesłany przez operatorów do abonentów przebywających w powiatach otwockim, garwolińskim, kozienickim, radomskim, zwoleńskim, wołomińskim, mińskim, warszawskim zachodnim oraz w Warszawie i Radomiu. 

 

ZOBACZ: Wścieklizna na Mazowszu. Wykryto kolejne przypadki

 

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego o zagrożeniu wścieklizną obszar zagrożony w Warszawie dotyczy dzielnic: Praga-Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła, Wilanów oraz część Targówka do ul. Radzymińskiej.

Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie 

Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie powinno być wykonane w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Obowiązek ten wynika z rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego.

 

- Obowiązek szczepienia zwierząt domowych przeciwko wściekliźnie jest naszą wspólną odpowiedzialnością. To kluczowe, aby zapobiec potencjalnemu zachorowaniu u człowieka. W obecnej sytuacji niezaszczepione zwierzęta stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Dlatego apeluję do właścicieli psów oraz kotów, aby nie zwlekali i niezwłocznie je  zaszczepili. Unikajmy też kontaktu z dzikimi zwierzętami, nawet jeśli napotkamy ranne zwierzę nie działajmy na własną rękę, wezwijmy pomoc odpowiednich służb – powiedział w trakcie konferencji, która odbyła się 4 stycznia br. w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

nb/bas/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie