Chiny. Po wykryciu 20 zakażeń covidem w mieście Tiencin, władze przetestują 14 mln mieszkańców

Świat
Chiny. Po wykryciu 20 zakażeń covidem w mieście Tiencin, władze przetestują 14 mln mieszkańców
PAP/EPA/GT
kolejka do testów w mieście Tiencin

14 mln mieszkańców miasta portowego Tiencin, 150 km od Pekinu, zostanie przetestowanych pod kątem koronawirusa po tym, jak u około 20 osób wykryto ten patogen - podaje w niedzielę dziennik "The Guardian".

Wśród zakażonych, u których jako pierwszych wykryto wirusa, jest 15 dzieci w wieku od ośmiu do 13 lat, czworo rodziców i pracownica placówki wychowania pozaszkolnego. Testowanie mieszkańców Tiencin rozpoczęło się w niedzielę i wedle planu ma się zakończyć w ciągu dwóch dni.

 

ZOBACZ: Chiny. Internauci wspominają doktora Li Wenlianga, którzy przed dwoma laty ostrzegał przed pandemią

 

Pierwsze dwa przypadki zakażenia wykryto u 10-letniej dziewczynki i 29-letniej kobiety pracującej w placówce wychowania pozaszkolnego. U obu wykryto wariant Omikron.

Mieszkańcy mają zostać w domu

Mieszkańcom Tiencinu zalecono nieopuszczanie domów lub pozostanie w ich okolicy, aby mogli wziąć udział w badaniach przesiewowych. Przekazano im także, że dopóki nie zostanie potwierdzony negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, nie otrzymają "zielonego kodu" w chińskiej aplikacji covidowej. Prawie wszyscy obywatele Chin są zobowiązani do przedstawiania "zielonego" kodu - paszportu covidowego, m.in. w pojazdach transportu publicznego.

 

ZOBACZ: Włochy. Prognozy przewidują 400 tys. przypadków zakażeń dziennie

 

Chiny zintensyfikowały swoją strategię "zero Covid" w okresie poprzedzającym zimowe Igrzyska Olimpijskie, które mają się rozpocząć w Pekinie 4 lutego.

Kwarantanna Xi'anu

Podróż pociągiem między Tiencinem a stolicą zajmuje mniej niż godzinę.

 

Miliony ludzi zostały zamknięte w swoich domach w mieście Xi'an w prowincji Shaanxi, w którym znajduje się słynna terakotowa armia, i Yuzhou w prowincji Henan. Oba miasta położone są dalej od Pekinu niż Tiencin, jednak występują tam większe ogniska zakażeń. W mieście Zhengzhou, stolicy Henanu, od poniedziałku rozpoczynają się masowe testy, a szkoły zostaną zamknięte.

 

W sobotę w Chinach odnotowano 165 nowych potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, w tym 92 lokalne. Do większości nowych infekcji doszło w Henanie i Shaanxi.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie