Piotr Müller: Zjednoczona Prawica nie poprze komisji Kukiza. "Byłaby teatrem politycznym"

Polska
Piotr Müller: Zjednoczona Prawica nie poprze komisji Kukiza. "Byłaby teatrem politycznym"
Polsat News
Rzecznik rządu zapytany został o poparcie dla inicjatywy komisji śledczej Pawła Kukiza

Rządząca większość nie poprze propozycji Pawła Kukiza, by powołać komisję śledczą dla wyjaśnienia podsłuchów w latach 2007-21 – oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller. Wyraził niewiarę, że komisja byłaby w stanie "wyjaśnić jakiekolwiek wątpliwości".

Pytany o perspektywy poparcia przez sejmową większość inicjatywy lidera Kukiz ’15 rzecznik rządu powiedział w sobotę: "Doceniam dobrą wolę ze strony Pawła Kukiza, ale niestety, nie wierzę w to, że w obecnych warunkach bardzo mocnej polaryzacji, w sytuacji, gdy niestety jakość debaty parlamentarnej w ostatnich latach mocno się obniżyła, ta komisja byłaby ciałem, które byłoby w stanie wyjaśnić jakiekolwiek wątpliwości". - Raczej byłaby teatrem politycznym, i w związku z tym takiej komisji, w takich warunkach popierać nie będziemy – zapowiedział.

 

Według Kukiza wniosek w sprawie powołania komisji śledczej jest gotowy. Prace komisji miałyby dotyczyć okresu od 5 listopada 2007 do 31 grudnia 2021 r., kiedy u władzy były PO-PSL, a później PiS. - Chodzi o to, żeby komisja zajęła się problemem, a nie była instrumentem do przedwyborczej walki politycznej – powiedział Kukiz, informując o projekcie.

 

ZOBACZ: Giertych żąda miliona złotych od "Super Expressu". Chodzi o wykorzystanie materiałów z Pegasusa

 

Lider Kukiz'15 zadeklarował, że nie podpisze się pod projektem, który miałby badać nadużywanie inwigilacji w czasach rządów albo PO, albo PiS. "Nie chodzi o sympatyzowanie z jedną czy z drugą stroną, bo ja sympatyzuję z obywatelami i z Polską, a nie z PiS-em czy z Platformą. Jeśli więc mamy badać komisyjnie problem podsłuchiwania, to albo badamy jednych i drugich, albo wcale - mówił.

 

W grudniu agencja AP poinformowała, że według pracowni Citizen lab działającej na Uniwersytecie Toronto szpiegowskie oprogramowanie Pegasus produkcji izraelskiej było wykorzystywane do inwigilowania senatora KO Krzysztofa Brejzy, adwokata Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek, należącej do stowarzyszenia Lex Super Omnia

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie