Zgorzelski: 60 proc. problemów związanych z inflacją jest po stronie polityki wewnętrznej

Polska
Zgorzelski: 60 proc. problemów związanych z inflacją jest po stronie polityki wewnętrznej
Polsat News

- 60 proc. tej całej sytuacji jest po stronie czynników polityki wewnętrznej, polityki pieniężnej, polityki gospodarczej rządu - powiedział wicemarszałek Piotr Zgorzelski w "Gościu Wydarzeń", komentując aktualną sytuację związaną z inflacją i podwyżkami cen.

Marcin Fijołek zapytał wicemarszałka, czy rząd może zrobić coś więcej, żeby zareagować na drożyznę i na inflację. Piotr Zgorzelski odpowiedział pytaniem: "Czy rząd może wreszcie przestać zakłócać spokój obywateli?"

 

- Na razie wszystko w tym kierunku zmierza i wszelkie działania rządu pogłębiają chaos i bałagan, które towarzyszą niepokojowi rodaków. Dzisiaj Polacy są zaniepokojeni - dodał polityk. Powiedział, że otrzymał telefon od zaniepokojonej emerytki, sąsiadki, która pytała: Co się dzieje? "Bo ona straci na Polskim Ładzie" - stwierdził wicemarszałek. 

"PSL przeprowadziło konsultacje" 

Zgorzelski poinformował także, że PSL przeprowadziło konsultacje z obywatelami, żeby zorientować się, "jaka jest skala tego problemu".

 

- Pani Krystyna napisała: "Jestem emerytką, według moich wyliczeń stracę kilkadziesiąt złotych miesięcznie", pani Bożena stwierdziła, że "przeraża ją życie w obecnej drożyźnie. Nowy Ład nic nie zmieni, skoro wszystko podrożeje" - cytował Piotr Zgorzelski.


Zaznaczył, że dzisiaj inflacja wynosi 8,6 proc. - Możemy powiedzieć, że nie mamy ostatniej 12 pensji, 12 emerytury. To jest dzisiaj obraz całej sytuacji. To pokazuje, w jakim jesteśmy dzisiaj miejscu - powiedział. Dodał, że "nie można czarować rzeczywistości i mówić, że wszystko jest pięknie, jak to robią niektóre media z Sylwestrem Marzeń".

 

ZOBACZ: Według Adama Antoniaka ekonomisty z banku ING inflacja w grudniu wyniosła 8,5 proc.

 

- 60 proc. tej całej sytuacji jest po stronie czynników polityki wewnętrznej - polityki pieniężnej, polityki gospodarczej rządu - zauważył Piotr Zgorzelski. "Polityka rządu dzisiaj jest oparta niestety na konsumpcji, zamiast na inwestycji" - skomentował.


Stwierdził, że "nie ma dzisiaj zdrowej gospodarki bez inwestycji". - Jesteśmy ostatnim krajem w UE, które najmniej inwestuje. W UE inflacja jest dwa razy niższa niż w Polsce - powiedział wicemarszałek. 

Zgorzelski: potrzebna jest roztropna polityka w zakresie odnawialnych źródeł energii 

Na pytanie dziennikarza, w jaki sposób zbić inflację, Piotr Zgorzelski odpowiedział: roztropną polityką w zakresie odnawialnych źródeł energii.

 

WIDEO, Piotr Zgorzelski w "Gościu Wydarzeń": 

 

 

- Zbić inflację powinniśmy roztropną polityką w zakresie odnawialnych źródeł energii. To musi być proces. On został niestety zaniechany w 2015 r. W Unii Europejskiej jest 16 tys. biogazowni, w samych Niemczech jest 10 tys., w Czechach jest ponad 600, a u nas niespełna 300 - powiedział wicemarszałek. 

 

Zgorzelski dodał, że "w Polsce chcemy wytworzyć patriotyzm gospodarczy". Stwierdził, że taka polityka na początku rządów PiS "szła dobrze", ale "oczywiście PiS jak coś zacznie dobrze, to musi to zepsuć".

Wicemarszałek o wniosku Kukiza: komisja śledcza powinna powstać

Piotr Zgorzelski odnosząc się do kwestii Pegasusa stwierdził, że według niego komisja ds. podsłuchów powinna powstać. "Mnie osobiście wniosek Pawła Kukiza się podoba. Uważam, że jego projekt jest dobry" - skomentował polityk.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro: Nie widzę powodów, by powoływać komisję śledczą w sprawie Pegasusa

 

- Uważam jednak, że ludzi bardziej niż sprawy z 2007 roku, będzie interesowało to, czy jeżeli polskie służby podsłuchiwały polskich polityków, to czy te informacje nie trafiły przypadkiem do Izraela, do Jerozolimy - dodał Zgorzelski. 

Zgorzelski: za walkę z pandemią odpowiada rząd

- Czy PSL byłby w stanie wesprzeć ustawę Lewicy w sprawie obowiązku szczepień? - zapytał Marcin Fijołek. Wicemarszałek odpowiedział, że "to nie jest sprawa Lewicy".


- Za walkę z pandemią odpowiada rząd. My możemy tylko wspierać dobre projekty, a od tego, żeby dbać o zdrowie Polaków jest rząd. Mówi o tym art. 68 Konstytucji.


- Dzisiaj minister zdrowia, który również odpowiada za walkę z pandemią jest tak słaby, że nie jest w stanie nawet uzgodnić wspólnego stanowiska z ministrem edukacji narodowej w sprawie wypowiedzi małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która szczepionki nazywa "eksperymentem społecznym" - powiedział wicemarszałek.

"Kluczowe poprawki w Polskim Ładzie"

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski opublikował w czwartek na Twitterze post, w którym napisał: "Rząd PiS zdecyduje się na wprowadzenie kluczowej poprawki w programie Polski Ład. Słowo 'Ład' zostanie poprzedzone brakującymi literami 'N I E.' To rozwiąże wszystkie wątpliwości interpretacyjne programu".

 

Polski Ład

1 stycznia w życie weszła podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie składki zdrowotnej od podatku. Składka ta będzie wynosić 9 proc. i nie można będzie jej odliczać.

Więcej odcinków programu "Gość Wydarzeń" oglądaj po tym linkiem.

 

nb/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie