USA nałożyły sankcje na byłego prezydenta Republiki Serbskiej Milorada Dodika

Świat
USA nałożyły sankcje na byłego prezydenta Republiki Serbskiej Milorada Dodika
Cezary Piwowarczyk/Wikipedia Commons
Biały Dom.

Ministerstwo finansów USA ogłosiło w środę nałożenie sankcji na Milorada Dodika, byłego prezydenta Republiki Serbskiej i przedstawiciela Serbów w trzyosobowym Prezydium Bośni i Hercegowiny. Powodem są separatystyczne dążenia przywódcy oraz korupcja.

Restrykcjami został objęty zarówno Dodik, jak i powiązana z nim stacja Alternativna TV. Jak podano w komunikacie, nałożenie sankcji ma związek z "podważaniem instytucji BiH poprzez nawoływanie do przejęcia uprawnień państwa i inspirowanie kreacji równoległych instytucji" w Republice Serbskiej, jednej z części składowych Bośni i Hercegowiny.

 

"Ponadto Dodik używał swojego oficjalnego stanowiska w BiH, by zgromadzić osobisty majątek za pomocą łapówek, przekupstwa i innych form korupcji. Jego dzieląca etnonacjonalistyczna retoryka odzwierciedla jego wysiłki, by osiągnąć te polityczne cele i odwrócić uwagę od jego korupcyjnej działalności" - napisano w oświadczeniu, dodając, że działania lidera bośniackich Serbów "zagrażają stabilności, suwerenności i integralności terytorialnej" państwa oraz całego regionu.

Sankcje USA wobec Dodika

W rezultacie sankcji zamrożone zostają wszystkie aktywa związane z Dodikiem i ATV na terytorium USA.

 

Dodik od lat jest czołowym serbskim politykiem w BiH, głoszącym nacjonalistyczne i separatystyczne poglądy. W poniedziałek w wywiadzie telewizyjnym ocenił, że "koncepcja BiH się wyczerpuje" i Republika Serbska powinna wkrótce zostać przyłączona do Serbii.

 

ZOBACZ: USA. Biden rozmawiał z Putinem. "Sankcje były poważnym błędem"

 

Deputowani parlamentu Republiki Serbskiej rozpoczęli w grudniu proces przenoszenia kompetencji federalnych w dziedzinie obronności, systemu podatkowego i sądownictwa na poziom RS. Dodik powiedział wówczas, że w styczniu "działania prokuratury oraz sądownictwa BiH na terenie Republiki Serbskiej zostaną zabronione".

 

Jednocześnie Departament Stanu USA ogłosił własne sankcje przeciwko dwóm innym oficjelom z BiH - byłemu już szefowi Wysokiej Rady Sędziów i Prokuratorów BiH, Serbowi Milanowi Tegeltii oraz przeciw deputowanemu parlamentu BiH i szefowi bośniackiej partii PDA Mirsadowi Kukiciowi. W obu przypadkach jako powód podano korupcję.

 

ZOBACZ: Białoruś. MSZ ogłasza działania w odpowiedzi na sankcje Zachodu

 

Tegeltija, który stał na czele najwyższego organu sądowniczego państwa, podał się do dymisji w grudniu z powodu podejrzeń o korupcję. Kukić jest oskarżany o przywłaszczenie publicznych pieniędzy. W związku z sankcjami obaj mają zakaz wjazdu do USA.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie