Szwecja. Kobieta oskarżona o zwerbowanie 12-letniego syna do walki w Syrii

Świat
Szwecja. Kobieta oskarżona o zwerbowanie 12-letniego syna do walki w Syrii
Pixabay

Obywatelka Szwecji została oskarżona we wtorek o przyczynienie się do zwerbowania jej 12-letniego syna przez terrorystyczną organizację Państwo Islamskie (IS). Chłopiec był żołnierzem w Syrii w latach 2013-16, zginął na wojnie w wieku 16 lat.

Jest to pierwszy w Szwecji przypadek, gdy prokuratura postawiła matce zarzut zbrodni wojennej polegającej na wykorzystaniu własnego dziecka do walki po stronie IS.

 

ZOBACZ: Niemcy. Kobieta z ISIS usłyszała wyrok za przyzwolenie na śmierć pięciolatki

 

Według prokurator Reeny Devgun "nastolatek został na terenie Syrii wyposażony w broń, przeszkolony, a następnie brał udział w misjach bojowych IS". Dowodem są zdjęcia chłopca w miejscach działań wojennych, z terrorystami, a także zabitymi. Materiałem obciążającym jest zapis rozmów między krewnymi.

 

49-letnia kobieta nie przyznaje się do winy. Grozi jej od czterech lat więzienia do dożywocia.

Kobieta wyjechała do Syrii w 2013 roku

Według gazety "Expressen" oskarżona to Lina Ishaq, która jako 19-latka grała w pierwszoligowym klubie kobiecej piłki nożnej. Następnie przeniosła się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie jej poglądy uległy radykalizacji, a później do Wielkiej Brytanii.

 

 

W 2013 roku Ishaq wyjechała wraz z ówczesnym mężem i pięciorgiem dzieci do Syrii, gdzie przyłączyła się do IS. Po śmierci małżonka, który zginął na wojnie, kobieta związała się z innym mężczyzną i urodziła kolejne dzieci.

 

Do Szwecji zwolenniczka IS wróciła w 2020 roku. We wrześniu ub.r. została aresztowana pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych.

Około 300 wyjazdów ze Szwecji w celu wparcia IS

Wobec kobiety w Szwecji toczyło się postępowanie w związku z bezprawnym otrzymywaniem zasiłków z publicznego systemu zabezpieczenia społecznego w czasie pobytu w innym kraju, ale sprawę umorzono z powodu niemożności ustalenia jej miejsca zamieszkania.

 

ZOBACZ: Lubuskie. Napis "Sorry za Mejzę" powstał tam, skąd pochodzi poseł. Twórcom napisu wstyd za posła

 

Od 2012 roku ze Szwecji w celu wsparcia IS wyjechało ok. 300 osób, połowa z nich wróciła.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie