Włochy. Coraz więcej chorych na COVID-19 odmawia ratowania życia. "Nie zgadzają się na kurację"

Świat
Włochy. Coraz więcej chorych na COVID-19 odmawia ratowania życia. "Nie zgadzają się na kurację"
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Anestezjolodzy przyznali, że odmowy ze strony osób ze środowisk przeciwników szczepień to "poważny i bolesny aspekt"

We Włoszech coraz więcej osób ciężko chorych na COVID-19 odmawia leczenia na intensywnej terapii i kuracji w celu ratowania życia - poinformowało w poniedziałek krajowe stowarzyszenie anestezjologów i reanimatorów. Podkreśliło, że nie można porzucać tych, którzy nie zgadzają się na takie leczenie.

Pacjenci określani jako antyszczepionkowcy - zaznaczono w oświadczeniu stowarzyszenia - nie zgadzają się na kurację uważaną przez lekarzy za "pomocną i odpowiednią".

 

"Mimo iż okoliczności mogą być złożone i trudne, reakcją na powtarzaną i konsekwentną odmowę ze strony pacjenta nie może być jego porzucenie" - zaznacza się w opublikowanym dokumencie na temat pandemii i ratowania życia. Według medyków należy zagwarantować odpowiedni poziom terapii oraz jej modyfikację z punktu widzenia paliatywnego.

Anestezjolodzy: to poważny i bolesny aspekt

Anestezjolodzy przyznali, że odmowy ze strony osób ze środowisk przeciwników szczepień przeciwko COVID-19 to "poważny i bolesny aspekt" pracy lekarzy i personelu pielęgniarskiego na oddziałach intensywnej terapii. W oświadczeniu kładzie się nacisk na to, że nawet w obliczu takich sytuacji nie może zabraknąć postawy nacechowanej szacunkiem i "nie oceniającej".

 

ZOBACZ: Wielka Brytania dopuściła do użytku Paxlovid, lek przeciwko COVID-19

 

"Świadoma i w pełni zakomunikowana wola pacjenta musi być zawsze respektowana" - głosi dokument. Zwrócono w nim też uwagę na to, jak ważne jest to, by medycy podejmowali wysiłki, by wytłumaczyć takiej osobie motywy swych starań i powody, dla których należy zastosować kurację ratującą życie. 

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie