Porywiste wiatry w całej Polsce. Pogoda na poniedziałek

Polska
Porywiste wiatry w całej Polsce. Pogoda na poniedziałek
Flickr/LaCiz
Ciepło i pochmurnie. Pogoda na poniedziałek

W Polsce wiał będzie porywisty wiatr z kierunku południowo-zachodniego i zachodniego, który na wschodzie kraju osiągać będzie 55-60 km/h, a na Wybrzeżu do 70 km/h. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek rano ostrzeżenie przed silnym wiatrem w części województwa mazowieckiego.

Według prognozy pogody przygotowanej przez Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Państwowy Instytutu Badawczy, w poniedziałek Polska będzie znajdowała się w zachodniej cyrkulacji powietrza, dzięki której przez kraj na wschód przesuwają się masy wilgotnego i ciepłego powietrza polarno-morskiego.

 

ZOBACZ: Turyści zgubili się na Babiej Górze. Interweniowali Goprowcy

 

- Poniedziałkowy poranek będzie pochmurny i z opadami deszczu, choć lokalnie mogą pojawić się przejaśnienia. Najwięcej deszczu spadnie na południowym wschodzie kraju. W wysokich partiach Tatr może spaść do 10 cm śniegu. Zapowiada się kolejny, ciepły dzień z temperaturą od 4 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 10 stopni na południu kraju. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w całym kraju porywisty, z kierunków zachodnich. Na Wybrzeżu, w Sudetach i rejonach podgórskich w porywach może osiągać prędkość do 75 km/h - powiedziała Grażyna Dąbrowska.

Spodziewany porywisty wiatr

Noc z poniedziałku na wtorek będzie pochmurna. Przejaśnienia możliwe są na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze słabe opady deszczu, a w wysokich partiach Tatr słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od 3 stopni na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich do 5-6 stopni na zachodzie i Wybrzeżu. Wiał będzie porywisty wiatr z kierunku południowo-zachodniego i zachodniego, który na wschodzie kraju osiągać będzie 55-60 km/h, a na Wybrzeżu do 70 km/h.

 

Według prognoz IMGW-PIB, podobna pogoda utrzyma się do czwartku, jednak ochłodzenie prawdopodobnie będzie krótkotrwałe, a temperatury w ciągu dnia będą oscylowały w okolicach zera - jednego stopnia na plusie. 

Ostrzeżenie dla Mazowsza

Jak podaje IMGW zjawisko obejmuje powiaty: ciechanowski, legionowski, makowski, mławski, nowodworski, ostrołęcki, Ostrołękę, ostrowski, Płock, płocki, płoński, przasnyski, pułtuski, sierpecki, sokołowski, węgrowski, wołomiński, wyszkowski i żuromiński.

 

"Najsilniejsze zanotowane porywy wiatru wyniosły 65 km/h i wystąpiły w Płocku. W ciągu najbliższych godzin porywy wiatru osłabną, ale w drugiej połowie dnia na południu regionu znowu zaczną się wzmagać" - zaznacza Instytut.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie