Holandia. Co najmniej dla 80 osób zostało rannych w wyniku zabawy fajerwerkami

Świat
Holandia. Co najmniej dla 80 osób zostało rannych w wyniku zabawy fajerwerkami
PAP/EPA/Piroschka van de Wouw
Fajerwerki w holenderskim Nijmegen

Co najmniej 80 osób zostało rannych w Holandii podczas powitania Nowego Roku z użyciem fajerwerków - wynika z opublikowanych w niedzielę ustaleń dziennika "De Telegraaf". Do szpitali trafiali głównie poszkodowani z poważnymi obrażeniami oczu i kończyn.

Jeszcze w piątek po południu poinformowano o śmierci 12-letniego chłopca, który zginął na miejscu po eksplozji fajerwerków w miejscowości Haaksbergen we wschodniej Holandii. Drugi z poszkodowanych, 11-latek, trafił w stanie ciężkim do szpitala.

Ignorowany zakaz

Mimo obowiązującego w Niderlandach zakazu sprzedaży i odpalania fajerwerków, w całym kraju Nowy Rok świętowany był przy użyciu tych materiałów. - Przewidywaliśmy, że zakaz będzie masowo ignorowany – powiedział portalowi NOS rzecznik policji Robert Salome.

 

W konsekwencji doszło do wielu wypadków i do szpitali trafiło, według ustaleń "De Telegraaf" co najmniej 80 osób, często z bardzo poważnymi obrażeniami, takimi jak urwane ręce, rozszarpane nogi, a także całkowita utrata wzroku.

 

ZOBACZ: Belgia. Sylwester. Zaatakowano funkcjonariuszy. Jednego pogryziono

 

Większość poszkodowanych, którzy trafili do szpitala w Leiden w centralnej Holandii, do nastoletni chłopcy. - Podobnie jest zapewne w innych placówkach – powiedział gazecie lekarz z Leiden University Medical Center (LUMC).

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie