Indie. Wybuch paniki w świątyni. Nie żyje 12 osób

Świat
Indie. Wybuch paniki w świątyni. Nie żyje 12 osób
AP
Śmiertelne paniki są dość powszechne podczas hinduskich świąt religijnych

W wyniku paniki w popularnej hinduskiej świątyni w kontrolowanym przez Indie Kaszmirze śmierć poniosło co najmniej 12 osób, a 12 jest rannych, poinformowały lokalne władze.

Wszczęto dochodzenie w sprawie tego, co wywołało w sobotę rano panikę w świątyni Mata Vaishnav Devi w mieście Katra, gdzie tysiące hinduskich wiernych zebrało się na modlitwach, w wyniku której co najmniej 12 osób zginęło a 12 zostało rannych, informują lokalne władze.

 

Premier Indii Narendra Modi złożył kondolencje bliskim ofiar w wiadomości na Twitterze: "Jestem bardzo zasmucony śmiercią ludzi z powodu paniki", napisał Modi.

 

Pielgrzymi często wędrują pieszo, aby dotrzeć do świątyni Mata Vaishnav Devi na wzgórzu, która jest jedną z najczęściej odwiedzanych świątyń w północnych Indiach.

Ogromne tłumy na małych przestrzeniach 

Śmiertelne paniki są dość powszechne podczas hinduskich świąt religijnych, ponieważ duże tłumy, czasami liczone w milionach, gromadzą się na małych obszarach z niewielkimi środkami bezpieczeństwa lub kontroli tłumu, pisze AFP.

 

ZOBACZ: Indie. Małpy porwały i zabiły 250 psów. "Z zemsty"

 

W 2013 roku pielgrzymi odwiedzający świątynię z okazji popularnego festiwalu hinduskiego w centralnym indyjskim stanie Madhya Pradesh ugrzęźli w strachu, że most się zawali, co najmniej 115 osób zostało zmiażdżonych lub utopiło się rzece.

 

Ponad 100 hinduskich wiernych zginęło w 2011 roku w panice podczas festiwalu religijnego w południowoindyjskim stanie Kerala.

laf/PAP/AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie