"Nie strzelaj w Sylwestra". Zakaz odpalania fajerwerków w Zakopanem

Polska
"Nie strzelaj w Sylwestra". Zakaz odpalania fajerwerków w Zakopanem
PxHere/Public Domain

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Zakopane, na terenie miasta obowiązuje zakaz odpalania fajerwerków, petard, rac, ogni sztucznych i innych materiałów pirotechnicznych. Władze miasta pod Giewontem apelują do mieszkańców i turystów o stosowanie się do miejscowych przepisów w trosce o własne bezpieczeństwo oraz los zwierząt.

- W związku z Sylwestrem Marzeń, Miasto Zakopane oraz Telewizja Polska nie organizują pokazu fajerwerków. Wszystkich mieszkańców i turystów również zachęcamy, by w trosce o bezpieczeństwo i zwierzęta znajdujące się na terenie miasta oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego nie używali petard, rac oraz innych materiałów pirotechnicznych - przekazała Anna Karpiel-Semberecka z biura prasowego Urzędu Miasta Zakopane.

 

Stosowną uchwałę o zakazie używania pirotechniki na terenie Zakopanego, nie tylko w noc sylwestrową, ale i przez cały rok, tutejsi radni podjęli w grudniu 2019 r. Zakaz odpalania materiałów pirotechnicznych dotyczy miejsc publicznie dostępnych np. ulic, skwerów, placów, nieruchomości miejskich, ale nie obejmie ogrodzonych prywatnych posesji.

Fajerwerki zagrożeniem dla zwierząt

Odpalanie fajerwerków może zagrażać bezpieczeństwu publicznemu, grozi pożarami, ale też huk i błysk petard jest szkodliwy dla zwierząt. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo wywołane hukiem petard są zwierzęta dziko żyjące w Tatrach. Wrażliwe na huk są np. kozice, które spłoszone w trakcie ucieczki ulegają śmiertelnym wypadkom. Wybudzone z kolei niedźwiedzie mogą już nie powrócić do miejsca gawrowania. Po Sylwestrze w 2019 r. wybudził się młody niedźwiedź i opuścił swoją gawrę w Dolinie Kościeliskiej. Niedźwiedź niestety nie przeżył.

 

O nieodpalanie petard apelują także władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie