Straż Graniczna: ostatniej doby nie było nielegalnych przekroczeń granicy polsko-białoruskiej

Polska
Straż Graniczna: ostatniej doby nie było nielegalnych przekroczeń granicy polsko-białoruskiej
Straż Graniczna
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy

Na granicy było polsko-białoruskiej jest niespokojnie, choć ostatniej doby nie odnotowaliśmy prób nielegalnego przekroczenia - powiedziała w środę rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska. To pierwszy taki dzień od dawna.

"Wczoraj tj. 28.12 na granicy nie stwierdzono żadnej próby nielegalnego przedostania się na terytorium Polski" - podała na Twitterze Straż Graniczna. Dodała, że na odcinkach ochranianych przez placówki w Narewce i Czeremsze grupy liczące nawet 30 osób podchodziły pod linię granicy, ale na widok polskich patroli wycofywały się.

 

Na granicy padły strzały

- To była pierwsza doba od początku kryzysu migracyjnego, gdy nie doszło do prób siłowego przekroczenia granicy. Jednocześnie jednak doszło do szeregu niepokojących incydentów - powiedziała w środę rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska.

 

Na odcinku ochranianym przez Straż Graniczną z Białowieży padły strzały.

 

- Po białoruskiej stronie granicy pojawił się pojazd tamtejszych służb, osoby, które nim jechały oddały dwa strzały w powietrze - powiedziała Michalska.

 

W Czeremsze, licząca kilkadziesiąt osób, grupa migrantów przemieszczała się wzdłuż granicy.

 

ZOBACZ: Rosja. Zakończyły się testy systemu obrony powietrznej S-550

 

- Obserwowaliśmy ich przez godzinę, gdy szli wzdłuż linii granicznej, by w końcu wycofać się w głąb Białorusi - poinformowała rzeczniczka.

 

W Narewce grupy migrantów podchodziły do linii granicznej, uszkodzono concertinę.

 

- To było kilka grup liczących a to 6, a to 10 osób - powiedziała Michalska. Poinformowała też, że brak przekroczeń dotyczy tylko ostatniej doby, czyli 28 grudnia. 29 grudnia, od północy do 7 rano było już takich prób 13.

 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku grudnia było ponad 1200 prób. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie