Prokuratura: jest kolejny wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu

Polska
Prokuratura: jest kolejny wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu
Jest kolejny wniosek o uchylenie immunitetu Grodzkiemu

Prokurator Generalny skierował do Senatu ponowny wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi tej Izby Tomaszowi Grodzkiemu - dowiedziała się PAP w Prokuraturze Krajowej. Według śledczych, poprzedni wniosek został niezasadnie pozostawiony bez biegu.

Uchylenia immunitetu marszałka Grodzkiego domaga się Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Według tej prokuratury, Grodzki pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przyjął korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich.

Poprzedni wniosek zostawiony bez biegu

- Jak wynika z ustaleń postępowania, korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w złotówkach i dolarach – w wysokości od 1,5 tys. do 7 tys. zł – lekarz przyjmował w kopertach. W zamian zobowiązywał się do osobistego przeprowadzenia operacji lub ich szybkiego wykonania, a także do zapewnienia dobrej opieki lekarskiej. Tomasz Grodzki usłyszeć ma cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych – w latach 2006, 2009 i 2012 roku - podała prokuratura.

 

ZOBACZ: Antyszczepionkowiec groził Agnieszce Gozdyrze. Stanie przed sądem

 

Tego dotyczył też pierwszy wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Senatu, o którym poinformowano 22 marca.

 

Pod koniec października Centrum Informacyjne Senatu (CIS) informowało, że Senat nie zajmie się wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu marszałka Grodzkiego. Wicemarszałek Bogdan Borusewicz poinformował śledczych, że postanowił pozostawić wniosek bez biegu, ponieważ nie został on poprawiony, o co wcześniej wnioskował Senat.

"Rozpoznanie w interesie publicznym"

Jak z kolei przekazała w środę Prokuratura Krajowa, prokurator jeszcze w kwietniu br., nie uznając wskazań Senatu dot. wniosku za uzasadnione, "kierując się jednak przekonaniem, że rozpoznanie wniosku bez zbędnej zwłoki leży w żywotnym interesie publicznym, dokonał modyfikacji wniosku".

 

ZOBACZ: Wąsik: podpisałem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Janinę Ochojską

 

"Mimo uwzględnienia przez prokuraturę uwag Senatu, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz w październiku bezzasadnie pozostawił wniosek bez biegu, nie uzasadniając w piśmie skierowanym do prokuratury podstaw takiej decyzji" - podała PK.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie