Bolesław Piecha: szczepionki to nie panaceum, ale doceńmy paszporty covidowe

Polska
Bolesław Piecha: szczepionki to nie panaceum, ale doceńmy paszporty covidowe
Polsat News
Bolesław Piecha w poniedziałkowym "Graffiti"

- Trzeba docenić paszporty covidowe. Ci, którzy je mają, powinni być wolni od ograniczeń w pracy czy edukacji - powiedział w poniedziałek poseł PiS Bolesław Piecha, z wykształcenia lekarz. Przyznał jednak, że tego rozwiązania nie popierają wszyscy w Zjednoczonej Prawicy. W rozmowie z Grzegorzem Kępką stwierdził też, że szczepionki "nie są panaceum", bo "na horyzoncie są nowe mutacje koronawirusa".

Bolesław Piecha przypomniał, że trzeba zrobić wszystko, aby zmniejszyć liczbę zachorowań na COVID-19 i wynikłych z nich zgonów, a także odciążyć przepełnione szpitale. - Nie mamy wielu możliwości działania. Jest opcja lockdownu, nakazująca nam siedzieć w domach i nie kontaktować się z bliskimi ani sąsiadami, a z drugiej strony mamy zachęcanie do szczepień - powiedział w "Graffiti". 

 

Jak dodał, "też już wiemy, że szczepienia to nie jest jakieś panaceum". - Jeżeli ktoś przyjmie jedną dawkę albo dwie, to nie jest absolutnie odporny, bo na horyzoncie pojawiają się nowe warianty - dodał.

 

ZOBACZ: Niepożądane odczyny poszczepienne. Ministerstwo zdrowia podało dane

 

Jego zdaniem "trzeba docenić paszporty covidowe". - Ci, którzy je mają, powinni być wolni od jakichkolwiek ograniczeń w pracy, edukacji itd. - mówił w Polsat News.

Kto będzie objęty obowiązkowymi szczepieniami? Piecha wymienia zawody

Piecha przyznał, że jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla medyków, które nazwał "podstawą", ale i innych grup zawodowych. Wśród nich wymienił nauczycieli, przyznając jednocześnie, że ta opinia jest niepopularna.

 

- Nauczyciele pracują z dziećmi, które również cierpią, ale są też rozsadnikiem koronawirusa. Rozmawiałem z bratową, która jest nauczycielką i wyjaśniała, iż możliwości edukacyjne podczas pracy zdalnej są ograniczone. To ogromne spustoszenie dla edukacji; pandemia trwa dwa lata, to bardzo długo - ocenił poseł PiS.


WIDEO: Bolesław Piecha w "Graffiti"

 

W jego ocenie, w pierwszej kolejności powinni szczepić się także pracownicy służb porządkowych oraz wojskowi, a w dalszej perspektywie także zatrudnieni w administracji.

"Następna fala pandemii przy obecnym obciążeniu szpitali byłaby armagedonem"

Prowadzący Grzegorz Kępka zapytał Piechę o nowy wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla Interii. Prezes PiS podkreślił w nim, że w walce z pandemią jest zwolennikiem "pójścia na całość", co oznacza m.in. wprowadzenie obowiązku szczepień. - Choć obawiam się, że nie byłoby to w pełni egzekwowalne - twierdzi szef partii rządzącej.

 

- Niejednokrotnie rozmawiałem z Jarosławem Kaczyńskim o obowiązkowości szczepień. On zna moje stanowisko, które już wtedy było dość radykalne - zadeklarował Piecha.

 

Według niego następna fala pandemii, przy obecnym obciążeniu szpitali, byłaby "armagedonem". - Poza pacjentami covidowymi, są również inni ciężko chorzy; oni mają szansę być wyleczeni, a nie zostać skazanymi na śmierć. Chociażby tylko, aby ochronić polską służbę zdrowia, powinniśmy rozważać masowe, obowiązkowe szczepienia - uznał.

Piecha: pewne pierwiastki sprzeciwu są także w Zjednoczonej Prawicy

Zapytany o sytuację wewnątrz klubu PiS w kontekście ewentualnego wprowadzenia obowiązkowego przyjmowania szczepionek, stwierdził, że ewentualne protesty np. środowisk antyszczepionkowych "nie miałyby wpływu na rząd PiS".

 

- Ja poszedłbym na pakt z diabłem, by wdrożyć wszystkie możliwe siły - dodał, mówiąc o możliwym porozumieniu z opozycją w tej sprawie, gdyby obowiązkowym szczepieniom sprzeciwiłaby się część posłów PiS.

 

ZOBACZ: Włochy. Dwa rekordy od początku pandemii: 54 tys. zakażeń i prawie milion wykonanych testów

 

Przypomniał, że w polskim prawie istnieje ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych, pozwalająca ministrowi zdrowia wprowadzać obowiązkowe szczepienia. - Sprzeciw jest w każdym klubie, pewnie najbardziej widoczny w Konfederacji, ale jego pewne "pierwiastki" są także w Zjednoczonej Prawicy - powiedział. 

 

Jak dodał, "lada moment" będzie wiadomo, jakie jeszcze grupy społeczne - poza medykami - będą objęte obowiązkiem szczepień, a w drugiej połowie stycznia dowiemy się, w jaki sposób będzie prowadzona weryfikacja statusu zaszczepienia wśród pracowników.

 

Poprzednie odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

wka/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie