Nie żyje Karolos Papoulias. Były prezydent Grecji miał 92 lata

Świat
Nie żyje Karolos Papoulias. Były prezydent Grecji miał 92 lata
Facebook/Takis Theodorikakos

W niedzielę zmarł prezydent Grecji w latach 2005-15 Karolos Papoulias - podało biuro prezydent Kateriny Sakellaropoulou. Polityk, który w czasie II wojny walczył w ruchu oporu, a następnie występował przeciwko tzw. rządom pułkowników, odszedł w wieku 92 lat.

"Udział w krajowym ruchu oporu i walka z dyktaturą dowodzą, że jego przywiązane do ideałów wolności i sprawiedliwości było niezachwiane i że stale o nie walczył" - napisała Sakellaropoulou w okolicznościowym oświadczeniu.

 

"Papoulias na zawsze pozostanie w pamięci Greków jako symbol pojednania i jedności narodowej. (...) Niech jego pamięć będzie wieczna!" - dodał grecki parlamentarzysta Takis Theodorikakos.

 

 

Aktywny działacz centrolewicowego Panhelleńskiego Ruchu Socjalistycznego (PASOK), bliski współpracownik premiera Andreasa Papandreu, Karolos Papoulias był przed objęciem najwyższego urzędu w państwie również ministrem spraw zagranicznych (1985-1989 i 1993-1996 w rządach Andreasa Papandreu) oraz wiceministrem obrony narodowej (1989-1990 w gabinecie Ksenofona Zolotasa). Jako szef resortu spraw zagranicznych aktywnie działał na rzecz akcesji Cypru do Unii Europejskiej.

 

ZOBACZ: Tadeusz Ross nie żyje. Satyryk, aktor i polityk miał 83 lata

 

Był absolwentem wydziału prawa na Uniwersytecie Narodowym im. Kapodistriasa w Atenach oraz na Uniwersytecie w Mediolanie; doktorat prawniczy uzyskał na Uniwersytecie Kolońskim. Od 1963 r. praktykował jako prawnik, współpracował też z instytutem naukowym w Monachium zajmującym się tematyką Europy Południowo-Wschodniej. W okresie dyktatury czarnych pułkowników (1967–1974) przebywał na emigracji, współpracował też z grecką redakcją rozgłośni Deutsche Welle. W 1974 r. wszedł w skład komitetu centralnego Panhelleńskiego Ruchu Socjalistycznego, a od 1975 do 1985 był sekretarzem PASOK-u do spraw międzynarodowych.

 

W młodości trenował piłkę ręczną - wchodził w skład kadry narodowej. Był również mistrzem Grecji w skoku o tyczce. 

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie